Cumhurbaşkanı Gül, Zonguldak'ta

Cumhurbaşkanı Gül, Zonguldakta
Gül, Zonguldak Valiliğini ziyaret etti

ZONGULDAK (AA) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Zonguldak denilince Büyük Filyos Projesi İhalesi yapıldı. Tarihi bir proje bu. Yıllardır hep rüyasını gördüğümüz ancak gerçekleştiremediğimiz bir proje" dedi.

Gül, Zonguldak Valiliğinde Şeref Defteri'ni imzaladıktan sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı olarak Zonguldak'ı ziyaret etmekten memnuniyet duyduğuna işaret eden Gül, daha önce çeşitli vesilelerle kente geldiğini ancak cumhurbaşkanı olarak ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini dile getirdi. Gül, bütün illeri cumhurbaşkanı olarak ziyaret etmenin ilk günden beri programında olduğunu anımsatarak, "Zonguldak alfabede Z sonda geliyor ama bilinçli bir şekilde değil birazcık doğrusu benim de neredeyse 7 senem dolacak, bu süre içerisinde ziyaret etmediğim illerden birisi olarak sonlara kalmış oldu" diye konuştu.

Gül, Zonguldak'ın daima kendisinin gönlünde ayrı bir yeri bulunduğunu, çünkü siyate girdiğinde ilk geldiği illerden birisi olduğunu ifade ederek, "Yeşilliğini, güzelliğini ilk gördüm illerden birisidir burası. Ben Orta Anadolu'da büyüyen bir kişi olarak bu yeşilliklere daima hasret olmuşumdur. Bizim oralarda iki tane ağaç görseniz çok yeşilmiş dersiniz. Buralar ise cennet gibi yerler" değerlendirmesini yaptı. 

Zonguldak'ın ülkede ayrı bir yere sahip olduğunu, yer altı zenginlikleri olan kömür ve demir-çelik ile akla geldiğinin altını çizen Gül, ayrıca Zonguldak'ın eski Başbakan Bülent Ecevit, TBMM eski Başkanı Köksal toptan gibi çok önemli siyasetçi, devlet adamı, milletvekili, tıpta ve başka alanlarda ilim adamı, sanatkar yetiştirdiğini söyledi.

Gül, Zonguldak'ın emeğin başkenti olması sebebi ile ayrı bir simge olduğunun altını çizerek, maden işçilerinin yerin altında alın terini akıtarak, en temiz şekilde helalinden paralarını kazandığı yerin de bu kent olduğunu belirtti. 

Bütün illerin ihtiyaçları bulunduğunu, geçen yıllarda bunların giderilmeye çalışıldığını ancak yapılacak işlerin yine de bulunduğuna dikkati çeken Gül, "Özellikle Zonguldak denilince Büyük Filyos Projesi İhalesi yapıldı. Tarihi bir proje bu. Yıllardır hep rüyasını gördüğümüz ancak gerçekleştiremediğimiz bir proje. İnşallah gayet kararlı şekilde gerçekleşecek ve o zaman bütün buraların çehresi değişecek ve gerçek anlamda kaderine çok büyük etkisi olacak" dedi. 

Üniversitesi ve diğer alanlardaki üstünlüğü ile Zonguldak'ın ülkede ayrı bir yeri bulunduğunu vurgulayan Gül, günü ve geceyi kentte geçireceğini, şehrin STK'ları, ileri gelenleri, bütün siyasi parti temsilcileri ile akşam üstü birlikte olacaklarını söyledi. 

Zonguldak Valisi Ali Kaban da yaptığı kısa konuşmada "Emeğin başkenti, fedakar ve cefakar insanların vilayeti Zonguldağımıza hoş geldiniz, şeref verdiniz. Sizi bu gün burada ağırlamaktan şahsım ve hemşehrilerim adına büyük mutluluk duyuyorum, şeref duyuyorum" ifadesini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com