Cumhurbaşkanı Gül'den çok zor bir şey istedi

Cumhurbaşkanı Gül'den çok zor bir şey istedi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) bağımsızlığını “tehdit eder” nitelikteki yasa değişikliğini veto etmesini istedi.

Dünyanın önde gelen insan hakları örgütlerinden ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) bağımsızlığını “tehdit eder” nitelikteki yasa değişikliğini veto etmesini istedi.

Örgüt tarafından yapılan açıklamada yeni yasa için “kurula başkanlık etmekte olan Adalet Bakanı’nın kurul üzerindeki doğrudan yetkilerini artırırken, karar alma süreçlerinde de daha güçlü bir rol üstlenmesine olanak tanıyor. Bununla birlikte, yapılan yasal değişiklikler hakim ve savcıların hükümetin emriyle disiplin cezası almaları veya atanmaları ihtimalini de arttırıyor” deniliyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün uzman Türkiye araştırmacısı Emma Sinclair-Webb, “Türkiye'nin yeni HSYK kanunu tek bir anlama geliyor; o da hükümetin yargı üzerindeki kontrolünün daha fazla olacağı” diyerek Türkiye'de hukukun üstünlüğünün korunması için, Cumhurbaşkanı Gül'ün yeni yasayı veto etmesi gerektiğini söyledi. 

“YASANIN EN ENDİŞE VERİCİ BÖLÜMÜ BAKANIN TEFTİŞ KURULU ÜZERİNDEKİ YETKİSİ” 

Sinclair-Webb “Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu hakkındaki yeni yasanın en endişe verici bölümü Adalet Bakanının -ve böylece hükümetin- teftiş kurulu üzerindeki yetkisidir. Bu yetkiler, hükümetin HSYK’yı ve dolayısıyla yargıyı kontrol etmesi için önemli bir araçtır” sözlerini de kullandı.

Açıklamada hükümetin söz konusu değişikliklerini “Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri'nin daha önceki değişiklik önerileriyle ilgili olarak dile getirdiği ciddi kaygılara rağmen” Meclis'te oylamaya sunduğu kaydediliyor. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com