Cumhurbaşkanı Gül'ün Danimarka ziyareti

Cumhurbaşkanı Gülün Danimarka ziyareti
Cumhurbaşkanı Gül, Danimarka'ya 17-18 Mart tarihlerinde yapacağı ziyaret öncesinde, Danimarka'nın en yüksek tirajlı gazetelerinden Politiken'e röportaj verdi

KOPENHAG (AA) - Danimarka'ya 17-18 Mart tarihlerinde "devlet ziyareti" gerçekleştirecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ziyareti öncesinde ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden Politiken'e verdiği mülakatta, Türkiye'nin Avrupa Birilği (AB) üyeliği konusunda "Danimarka'nın sesini daha yüksek duymak istediğini" belirtti.

Politiken'in Türkiye muhabirine röportaj veren Gül, Danimarka'ya yapacağı ziyarette, Türkiye'nin AB üyeliğinin gerçekleşmesi için net destek isteyeceğini vurguladı.

Gül, Danimarkalı muhabirin, "Danimarka devletinin şu ana kadarki tutumu belirsiz miydi?" sorusuna, "Danimarka bizi destekledi ama ben Danimarka'nın sesini daha yüksek duymak istiyorum" yanıtını verdi.

Kopenhag'ın, Türkiye'nin AB üyeliğindeki önemine değinen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kendisinin 2002 yılında başbakan olduğu dönemde Kopenhag Bellacenter'daki toplantıda ilk defa üyelik müzakerelerinin başlangıç tarihinin konuşulmaya başlandığını hatırlattı. "Müzakerelerin bitiminde Türkiye'nin otomatik olarak üye olacağı hayali kurmadığını" söyleyen Gül, AB'ye üye olunsa da olunmasa da müzakerelerin Türkiye'nin politik, demokratik ve ekonomik olarak gelişimi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin AB'ye üye olsa da olmasa da AB'nin kuralları ve yasaları çapında yasaları ve kuralları olacağını belirten Gül, "Müzakerelerin tamamlanması, tam üyeliğin garantisi değil ama müzakerelerin tamamlanmasıyla AB standartlarında yasalar Türkiye'de uygulanmaya başlayacak ve ben buna çok önem veriyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, Kopenhag ziyaretinin, Danimarka gibi önemli bir AB ülkesini Türkiye'nin tam üyeliği konusunda ikna etmek için iyi bir fırsat olduğunu da belirtti.

 

- Dışişleri Bakanı Lidegaard: "Türkiye reformlarla önemli aşamalar kaydetti"

 

Öte yandan röportajın yayınlanmasının ardından hükümet kanadı ve siyasi partiler Türkiye'nin AB üyeliğine desteği konusunda görüşlerini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, Politiken gazetesine yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin son zamanlarda ekonomik, politik ve demokratik reformlarla ileri aşamalar kaydettiğini belirterek "AB üyeliği, Türkiye'nin üyelik şartlarını yerine getirmesine bağlı. Türkiye son zamanlarda ekonomik, politik ve demokratik reformlarla ileri aşama kaydetti. Ama bununla beraber ülkenin önünde özellikle hukuk devleti ilkeleri ve temel haklar, basın ve ifade özgürlüğü gibi önemli, mücadele edilmesi gereken konular var" şeklinde görüşünü aktardı.

 

- "Türkiye maça ortak olsun"

 

Muhalefet Partisi Venstre'nin AB Sözcüsü Jakob Elleman-Jensen ise "Eğer AB'ye yaklaşmak istiyorsanız kendiniz bunu göstermelisiniz. Top Türkiye'de ve şartımız Türkiye kendisi maça ortak olsun" ifadelerini kullandı.

Aşırı sağ politikaları ve yabancı düşmanlığıyla ön planda olan ve son yapılan anketlerde iktidar ortağı Sosyal Demokrat Parti'yi geride bırakarak ikinci parti durumuna geçtiği görülen Danimarka Halk Partisi (DF) ise Türkiye'nin AB üyeliğine destek verilmesine karşı çıktı. 

DF'in Avrupa Parlamentosu Üyesi Morten Messerschmidt, "Türkiye AB'ye üye olmak istiyorsa üye olmak isteyen birisi gibi davranmalı. Türkiye neredeyse polis devleti olmak üzere" diyerek partisinin Türkiye konusundaki olumsuz görüşünü tekrarladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com