Cumhurbaşkanına çağrı 'Bakanlar kurulunu topla'

Cumhurbaşkanına çağrı 'Bakanlar kurulunu topla'
Bugün Tayyip Erdoğan ve yakınları hiçbir hukuki temeli olmayan bir dokunulmazlık zırhına sahiptir

CHP’li Umut Oran büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonları sonrasında yaşanılan yargı skandalları ve operasyonu yöneten polislere karşı baskı uygulanmasına değinerek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü yetkisini kullanarak Bakanlar Kurulu’nu bir an önce toplamasını istedi.

Umut Oran, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den, “Bakanlar Kurulu’nu toplama” yetkisini kullanmasını isterken, “Cumhurbaşkanı devletin çivisi çıkarken, yolsuzluk iddiaları ayyuka çıkmışken, yargı bağımsızlığı yok edilmişken, hukukun olmadığı bir muz cumhuriyetine yakışacak uygulamalar alabildiğine uygulanırken daha ne bekliyor?” diye sordu.Oran, Yürütme organı üyeleri ve yakınları rüşvet, kara para aklama, kaçak altın ihracatı gibi iddialarla soruşturulmaktadır" dedi.

Başbakan Erdoğan’ın Türkiye tarihinde bir eşi daha görülmemiş büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun üstünü kapatmak için çabaladığını sözlerine eklerken şöyle konuştu:

Yüzlerce polis ve memur görevden alınmış, yargıya baskı uygulanmıştır. 26 Aralık 2013 tarihinde başlayan bir yolsuzluk soruşturması sırasında Emniyet birimleri açık mahkeme kararına uymayı reddetmiş, soruşturmayı yürüten savcı görevden alınmış, HSYK bu yapılanların hukuka aykırı olduğuna dair bir karar vermiş, Danıştay da ilgili Adli Kolluk Yönetmeliğinin durdurulmasına karar vermiştir.

Buna rağmen İçişleri Bakanlığı’na bağlı olan jandarmanın da açık mahkeme emrini uygulamadığı gözlenmektedir.”


Demokratik ülkelerde iktidarda olanların hesap vermekten gurur duyacağını ifade eden Oran, Namuslu insanlar adaletten korkmaz.Yolsuzluk suçlamasıyla itham edilen Almanya Cumhurbaşkanı istifa etmiş ve yargı önüne çıkmıştır. Oysa daha 6 ay önce ‘Hukuksuz olan hukuktan korkar’ diyen yürütme organı başkanı Erdoğan, tarafından verilen talimatlarla yargıya müdahale edilmiş, mahkeme kararları uygulanamaz hale gelmiş, devlet tarafından deliller karartılmaya çalışılmış, hukukun üstünlüğü yerine Tayyip Erdoğan’ın hukuk üstüne çıkması gündeme gelmiştir. Bugün Tayyip Erdoğan ve yakınları hiçbir hukuki temeli olmayan bir dokunulmazlık zırhına sahiptir.Yargının soruşturma yapamadığı, engellendiği, iktidarın hesap vermeden halkın parasını alabildiğine kullanabildiği, yürütmenin yasamanın ve yargının doğrudan tek bir insana bağlı olduğu iki rejim vardır, diktatörlük veya padişahlık. Bu durum hiçbir demokraside gözlenemez
dedi.

CHP’li Umut Oran  Anayasa’da yer alan ‘laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti’ni korumak için yemin eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “Bugün devlet kurumları birbirleriyle çatışır, mahkeme kararları uygulanamaz hale gelmiş, hiçbir kanuni geçerliliği olmayan uygulamalarla hukuk devleti anlayışı yok edilmiş, eski bakanlar bu işlerin arkasında Başbakan’ın olduğunu açıkça ifade etmiştir diye seslendi.

Cumhurbaşkanı Gül’e çağrıda bulunan Oran, şöyle dedi:

“Bütün Türkiye aynı soruyu sormaktadır, ‘Cumhurbaşkanı daha ne bekliyor?’ Cumhurbaşkanı devletin çivisi çıkarken, yolsuzluk iddiaları ayyuka çıkmışken, yargı bağımsızlığı yok edilmişken, hukukun olmadığı bir muz cumhuriyetine yakışacak uygulamalar alabildiğine uygulanırken daha ne bekliyor?

Bu kapsamda, Cumhurbaşkanı’nın artık sessiz kalması kabul edilemez. Cumhurbaşkanı artık harekete geçmeli ve Anayasa’nın 104. Maddesine ifadesini bulan Bakanlar Kurulunu toplama yetkisini kullanmalıdır. Bu şekilde Başbakan ve bakanların işlemleri hakkında gereken hesap sorulmalı, özellikle hukuk alanı dışına çıkan uygulamalar ortaya çıkartılmalıdır.

Cumhurbaşkanı yeminine sahip çıkmalı ve artık Türkiye’den yana tavır almalıdır. Bu tavrı göstermeyen Cumhurbaşkanı’nın da tarihe bu suçların ortağı olarak geçeceğinin bilinciyle, kendisini görevini yapmaya davet ediyor, o makamda oturandan gereken ciddiyeti bekliyoruz.”   (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com