Cumhurbaşkanını bitiren savcı!

Cumhurbaşkanını bitiren savcı!
Bir Savcının istifa sürecini tetiklemesiyle Wulff geri adım attı ve istifa etti. Ya Türkiye'de?

Almanya'da, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un dokunulmazlığının kaldırılması için parlamentoya başvurarak istifa sürecini tetikleyen 41 yaşındaki Hannover Başsavcısı Eimterbauemer, ülkede kahraman ilan edildi.

Almanya tarihinde ilk kez bir Cumhurbaşkanına karşı hukuki girişimde bulunan savcı, ülkenin gündemine oturdu. Başsavcı Eimterbauemer Almanya kamuoyunda "cesur savcı" ilan edildi.

Başsavcı, ‘Görevini kötüye kullanan memurların avcısı olarak’ biliniyor. Eimterbauemer, 1998 yılından bu yana Aşağı Saksonya eyaletinde savcı ya da yargıç olarak görev aldı. Ancak savcının asıl işi şimdi başlıyor.


Wulff'un istifasının ardından Savcı, soruşturma açıp görgü tanıklarıyla konuşabilecek ve ev aramaları yaparak, delil toplayabilecek. Wulff ve ekibi, soruşturma sonucuna göre suç duyurusunda bulunup bulunmamaya karar verecek. Yani savcılar tüm bu olayın üstüne gidebilecek.

Almanya'da bu savcı görevden alınmadı, el çektirilmedi. Cumhurbaşkanı için yeni yasal düzenleme yapılmadı. Olayın üstüne giden Bild gazetesini tehdit eden yüce makam Cumhurbaşkanlığına rağmen, gazete kapatılmadı veya gazeteciler hakkında suç duyurusunda bulunulmadı. Gazeteciler cezaevine konulmadı...


Almanya'nın gündeminde Cumhurbaşkanının yolsuzluğu ve istifası varken Türkiye'de sıcak gündem MİT-PKK görüşmesiydi. İfadeye çağrılan savcılar ve ardından yaşanan büyük deprem ile artçı şokları ise gündemi sarsmaya devam ediyordu. 

Türkiye'de ise bu sıcak gündem, Savcı Sarıkaya'nın eski MİT'çileri ifadeye çağırması, ardından da görevden el çektirilmesi ile başladı. Olayların son perdesi ise MİT yasasının onaylanması oldu.

Ancak MİT yasası sadece Hakan Fidan'ı zırhlamakla kalmıyor aynı zamanda 3 büyük davayı da etkiliyor. Bu davalar; Ergenekon, Erzincan ve Hatay davaları...

MİT’in eski ve yeni müsteşarları, eski müsteşar yardımcısı ve Dış İlişkiler Daire Başkanı ile yardımcısının yanı sıra, Erzincan ve Hatay’da görevli 4 MİT mensubu, MİT eski İstanbul Bölge Başkan yardımcısı hakkındaki kovuşturmaların devamı için Başbakan’dan izin istenecek. Böylelikle halen yargılanan ya da haklarında soruşturma yapılan MİT mensupları da kapsama girecek. Başbakan izin verirse kovuşturma devam edecek. İzin vermezse Danıştay’a dava açılabilecek.

Başbakanın izni halinde devam edecek ya da durdurulacak kovuşturmalar şöyle:

-Oslo görüşmeleri ve KCK davası nedeniyle MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Taner eski Müsteşar yardımcısı Afet Güneş, MİT Dış İlişkiler Daire Başkanı ve yardımcısı.

-İrtica İle Mücadele Eylem Planı çerçevesinde halen sanık olan ve yargılanan, MİT eski İstanbul Bölge Başkan Yardımcısı

- 2009 yılında İsmailağa Cemaati’ne yönelik soruşturmada, yetkilerini aştıkları iddiasıyla sanık olan MİT Erzincan Şube Müdürü ve yardımcısı

- Türkiye’ye sığınan Suriye’li bir Albay’ın bu ülkeye iade edilmesiyle ilgili olarak MİT Adana Bölge Başkanı ve Hatay MİT Şube Müdürü...


Hukukun, Cumhurbaşkanlığı gibi en üst makamda oturan birisinden bile üstün olduğunun kanıtı olan bu olayın, pek çok yolsuzluk dosyası için de örnek teşkil etmesini umuyoruz. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com