Cumhurbaşkanı'nın ne olduğu ortaya çıktı

Cumhurbaşkanı'nın ne olduğu ortaya çıktı
CHP Milletvekili Süheyl Batum tüzük kurultayına saatler kala sansursuzhaber.com’a konuştu.

Sayın Kılıçdaroğlu ‘Bu kurultayla CHP’de çok şey değişecek’ dedi. Bu bir takım beklentiler yaratıyor. CHP’de bu kurultayla ne değişecek? Şimdiye kadar olan CHP’den farklı ne olacak?

Türkiye 1980’den itibaren gerçekten çok önemli ve maalesef kötüye doğru bir zihniyet değişikliği yapıldı. Partilerin içinde 1980 öncesiyle bile kıyas kabul etmeyecek antidemokratik bir işleyiş hakim oldu.  1983’te yeni siyasal düzene geçiliyor. Turgut Özal bir parti kurmuş, Halkçı parti var. Adaylar yazılıyor, kavgalar oluyor, önseçimler oluyor. Rahmetli Turgut Özal elinde kalemle il başkanlarını ilçe başkanlarını bir gecede atıyor. İnsanlar ‘Ya bu Turgut Özal ne kadar önemli bir insan kavgasız gürültüsüz işleri hallediyor. Diğer partiler ne kadar aptal kavga ediyor’ diyorlardı. Sonunda bütün partiler antidemokratik işleyişi kendilerine temel kabul ettiler. Bundan CHP dahil bütün partiler etkilendi. Sayın Kılıçdaroğlu geldikten sonra daha demokratik bir tüzük istendi. Partide demokrasiye özlem vardı. KılıçdaroğluCHP’nin alışkın olduğu ve arzuladığı işleyişe dönmeyi sağlayacak bir tüzük değişikliği yapacağımızı demek istiyor. Demokratik anlayışa sahip bir parti olacağımızı söylüyor. Bunu farklı yorumlayanlar da var. Yapılan tüzük kongresi, bir seçim değil. Dendiği gibi tasfiyeye yol açacak bir düzenleme varsa rahatlıkla söyleyebilirler. Ama şu anda bir tüzük kurultayı bu. Bunun maddeleri demokratik değilse hep birlikte göreceğiz.RÖPORTAJIN VİDEOSU BÖLÜM 1 (TIKLAYIN)

RÖPORTAJIN VİDEOSU BÖLÜM 2 (TIKLAYIN)

RÖPORTAJIN VİDEOSU BÖLÜM 3 (TIKLAYIN)

RÖPORTAJIN VİDEOSU BÖLÜM 4 (TIKLAYIN)CHP’nin demokratik bir parti olması halka yanlış mı yansıtılıyor?

Biz şöyle canlandırılıyoruz: Ya bunlar ne kadar kötü parti. İçlerinde kavga ediyorlar. AKP’nin parti içi demokrasisini bir gün sorgulayamayanlar diyorlar ki CHP kavga ediyor. Pekiyi kavga etmeyelim de AKP gibi mi olalım? Genel Başkan çıksın 1. sıradan 550. sıraya kadar belirlesin. Meclis başkanına ‘Bana bak gelirim oraya. Ya sen sustur bunları ya ben susturayım’ desin mi istiyorlar? Bu kavgalarda Muharrem İnce’den güzel bir laf duydum. Parti içi demokrasinin yanlış algılanmaması gerektiğine dair. ‘Birbiriyle kavga eden CHP’liler vardır bir de iktidarla kavga eden CHP ‘iler vardır.’Ben de sistemle kavga eden CHP’li olduğumu ifade etmek istiyorum.


CHP’nin bir değişme ihtiyacı var mı?

Kim ne derse desin Türkiye’ye birileri kötü bir gidişat hazırlıyor. CHP’nin bu gidişatı tersine çeviren parti olması lazım. Mutlaka çevireceğiz. Bunu çevirecek partinin derli toplu olması, kendi içindeki kavgaları kenar bırakması lazım. Kurultay bunlardan biri olacaktır. Bir adım olacaktır. Ama önce demokratik bir tüzük çıkaracağız.

Abdullah Gül  MİT yasasını onayladı.Emine Ülker Tarhan da CHP’nin bu konuda bir çalışması olduğunu kaydetti. Nedir bu çalışma?

Anayasa mahkemesine götüreceğiz. Üzerinde çalışıyoruz. Bu MİT yasasının Cumhurbaşkanı tarafından rekor seviyede kabul edilmesine ben memnun oldum. Cumhurun başkanı değil AKP’nin başkanı olduğuna inanan insanlardan bir tanesiydim. Bana yandaş basından çok kızanlar oldu. Şimdi Abdullah Gül’ün sadece soyadı Gül, diğer tarafı AKP’nin.
5 bürokrat tarafından Türkiye’deki bütün hakimlerin atanmasını sağlayan yasa gece çıktı. Cumhurbaşkanı burada yoktu. ‘Ne zaman okudun da imzaladın?’ dedik. Bize dünya demokrasi tarihine geçecek bir  cevap vermişti.Dedi ki ‘Ben daha önceden okumuştum.’ Yapılmamış yasayı önceden okumuş. Ben memnunum. İleride hiç kimsenin ‘Ben bilmiyordum’ deme hakkı olmayacak. Türk halkı bunu görecek. Halka yüklenmemek lazım. Bundan 3 gün önce Şike yasasını geri çevirdi. ‘Kişiye özel yasa yapıyorsunuz’ dedi. Sen Şike yasasını geri çevirdin de Hakan Fidan’a çıkarılan yasayı neden onayladın? Bu işin açıkça ortaya çıkmasından dolayı devlet adına, demokrasi adına, üzüldüm ama siyasi açıdan sevindim. Cumhurbaşkanının ne olduğu ortaya çıktı.


Kurultayda Yüzde 20’lik imza barajının yüzde 50’ye yükseltilmek istendiği söylendi. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

Önder Sav ve ekinin önerilerinden biri yüzde 51’in yüzde 20’ye indirilmesi. Yüzde 20’ye indiğinde bunu seçimli kurultay haline dönüştürebiliyordun. Bu kurultaydan korkmayı gerektirir. Bence bu öneri makul değil. Olmaz.


Sayın Önder Sav kurultaya katılamayacak şeklinde bir iddia var…

Ben de duydum ama ihtimal vermiyorum. Çünkü bütün arkadaşlar hele Önder bey bu partinin ciddi bir hafızasını oluşturuyor. Dolayısıyla ‘Gemileri yaktım’ diyeceğini tahmin etmiyorum.

CHP’lilere neler söylemek istiyorsunuz?

Bu fırsatı vermiş olmanız çok önemli. Bugün medyaya baktığım zaman bir bölümü gazetecilik yapayım diye yapıyor. Bir bölüm de ‘CHP’yi birbirine vurdururum’ diyor.  Bize bir rol biçildi. Toplumsal bir yapı öngörüldü. Bazı yerlerden patlıyor. Kadına şiddet arttı. Basın özgürlüğünde 148. sıraya inmişiz. Böyle bir ortamda CHP’nin bütün sıkıntılarına çözüm üretecek bir parti olmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim bu zihniyetle kavga etmemiz lazım. Birbirimizle kavga etmeyelim.


Sansursuzhaber.com  izleyicileri için birkaç cümle söylemek ister misiniz?

Sansursuzhaber.com'a çok teşekkür ediyorum. Basın özgürlüğünün bu şekilde olduğu ortamda sansürsüz haberlere, ne söylüyorsan onu yansıtacak haberlere çok ihtiyacımız var.

Haber: SERAP BELOVACIKLI

Kamera: BORA TOPRAKCI

Fotoğraf: ŞENAY ŞAN
 
 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com