Cumhurbaşkanlığı başvuruları başlıyor

Cumhurbaşkanlığı başvuruları başlıyor
Suriye’de seçim kampanyası başlıyor.

Ülke tarihinde ilk defa cumhurbaşkanlığı seçimleri için birkaç aday başvuruda bulunabilecek.

Oylamanın Beşar Esad’ın ikinci başkanlık döneminin sona erdiği en geç 17 Temmuz’a kadar yapılması gerekiyor. Suriyeli yetkililere göre, seçimler haziranda veya temmuz başında gerçekleşecek, ancak oylamanın kesin tarihi adayların müracaatlarının başlamasından sonra Suriye parlamentosu tarafından belirlenecek.

Suriyeli yetkililer seçimle için ertelenme veya iptal olmaya ihtimal vermiyorlar. Suriye Enformasyon Bakanı Umran El Zoubi konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Biz güvenlik, iç veya dış politika gibi durumların bahane gösterilmesiyle seçimlerin ertelenmesi veya iptal edilmesine müsaade etmeyiz” ifadelerine yer verdi.

Parlamento mart ayında ülke tarihinde ilk defa seçimlere birkaç adayın katılmasına müsaade eden seçimlerle ilgili yeni yasayı onayladı. Buna göre, adayların 250 kişilik yerel meclisteki 35 meclis üyesinin desteğini alması durumunda adaylığının gözden geçirilmesi için müracaatta bulunabilecek. Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, yasalar, adayın en az 40 yaşında ve son 10 yıl Suriye’de yaşamış olması gerektiğine hükmediyor. Yabancı uyruklu adaylar ise kabul edilmiyor. (SBK)

Odatv

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com