“Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldız sayısı 21 olmalı”

“Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldız sayısı 21 olmalı”
Kütahya Vali Yardımcısı, Simav Kaymakam Vekili, araştırmacı yazar Mustafa İngenç, Türklerin tarih boyunca 21 devlet kurduğunu, Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 devletin sayısının ise tartışılır hale geldiğini savundu.

Kütahya Vali Yardımcısı, Simav Kaymakam Vekili, araştırmacı yazar Mustafa İngenç, Türklerin tarih boyunca 21 devlet kurduğunu, Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 devletin sayısının ise tartışılır hale geldiğini savundu.

Cumhurbaşkanlığı forsundaki devlet sayısının 16'dan 21'e çıkarılması gerektiğini savunan İngenç, yanlışlığın düzeltilmesi amacıyla yaptığı çalışmalar ve belgeleri içeren 2010 yılında yayınladığı “Tarihimiz Kaç Devlet Kurduk” isimli 525 sayfadan oluşan kitabını Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere Başbakanlık, Genel Kurmay Başkanlığı, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu, Kültür Bakanlığı, tüm bakanlıklar ile 81 ilin valiliği ve ünlü tarihçilerin adreslerine gönderdiğini, devletin tüm kurumlarının bu kitaptan haberdar olmasına karşın bu güne kadar hiçbir kurum ve tarihçiden kendisine yanıt gelmediğini söyledi.
Türklerin tarih boyunca kurduğu devlet sayısının 21 olduğuna yönelik iddialarını ispatlamaya hazır olduğunu ifade eden İngenç, Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız sayısının da 21'e çıkarılması gerektiğini ileri sürdü.
Hem Türk devletlerinin sayısı, hem imparatorluklar, hem de Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldızlar konusunda tarihçilerin bir araya gelerek yeniden bir değerlendirme yapmaları gerektiğini savunan İngenç şunları söyledi:
“Türkler tarih boyunca 4 alfabe kullanmıştır. Göktürk alfabesi, Uygur alfabesi, Arap alfabesi ve Latin alfabesi. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı forsunda 16 yıldız 16 büyük imparatorluğu temsil etmektedir. Oysa bu yıldızlara 5 tane daha ilave etmemiz gerekir. Bunların başında 2. Göktürk (Kutluk), Eyyübiler, Yeni Delhi Sultanlığı, Memluklar ve Safaviler devletlerini de katmamız gerekir. Tarih boyunca Türkler çeşitli simgeler içeren bayraklar kullanmışlardır ama, Cumhurbaşkanlığı forsunun ilk düzenlenmesi 1925'de çıkarılan sancak talimatnamesi ile olmuştur. Daha sonra 1937, 1978, 1985 yıllarında çıkartılan Türk Bayrağı tüzüğü ve bu tüzüklerin ilgili maddelerinin Cumhurbaşkanlığı forsuna atıfta bulunarak bu günkü şeklini almıştır. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldız sayısının 21 olması gerekmektedir. Bu konuda hem Türk devletlerinin sayısı, imparatorluklar, dolayısıyla Cumhurbaşkanlığındaki yıldızlar konusunda tarihçilerin bir araya gelerek yeniden bir değerlendirme yapmaları gerekmektedir. Kaldı ki, şunu da vurgulamak gerekir. 16 imparatorluk ve bunları temsil eden bayrakların 1969 yılında bir harita yüzbaşısının ortaya koyduğu ve yazdığı bir kitaptan esinlenerek bazı makam odalarında bayraklar sergilenmektedir. Bu da yanlıştır. Tarihçiler arasında bu bayrakların o devletlere ait olduğuna dair tartışmalar vardır. Bir fikir birliği yoktur. Bu açıdan da tarihçiler arasında toplantılar yapılarak bu değerlerin yeniden doğruluğu derecesinde bir çalışma yapılması gerekmektedir düşüncesindeyim” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com