Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. İsen:

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. İsen:
"Yeni dönemdeki yerel yönetimlere biraz sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin katkıda bulunması lazım"

KASTAMONU (AA) - Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, "Yeni dönemdeki yerel yönetimlere biraz sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin katkıda bulunması lazım" dedi.

İsen, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) 3 Mart Konferans Salonunda düzenlenen "Kastamonu ve Üniversite" konulu konferansta yaptığı konuşmada, yeni dönemdeki yerel yönetimlere sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin katkıda bulunması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin bir süreden beri kültürel değerlerine, tarihi birikimine ilgi göstermeye başladığını dile getiren İsen, bu ilgiyle tarihi kimliği olan şehirlerin yeniden gündeme gelmeye başladığını belirtti.

İsen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de turizm, önce bir dış turizm faaliyeti olarak başladı. Yavaş yavaş iç turizme doğru dönmeye başladık. Şimdi, bu iç turizmle bu bölgeler hareketlenmeye başladılar. Buna, bu yörelerin de hazır olması lazım. Buradaki yöneticilerin de hazır olması lazım. İşte ben buradan hareketle şunu söylemek istiyorum. Yeni dönemdeki yerel yönetimlere biraz sivil toplum kuruluşlarının ve üniversitelerin katkıda bulunması lazım. Çünkü, bugüne kadar, yol nasıl yapılacak. Bunun dünyadaki standartları vardır. Yani, yönetici bu yolu nasıl yapılacağına dair gidip en iyi kriterleri dikkate alarak yol yapardı. Veya biraz kötü yapardı, ama bu belli. Şimdi, üst yapıyla ilgili faaliyetler başlayacak. Bu üst yapıyla ilgili faaliyetlerde elimizde özellikle yerel yöneticilerin öyle sağlıklı modeller yok. Bu sağlıklı modeller noktasında doğrusu ben artık her şehrimizde bir üniversite var. Bu üniversitelerin ve buralardaki entelektüel birikimin dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum."

- "Dünyadaki en önemli zenginlik, organizasyon kabiliyeti olan beşeri birikim"

İsen, üniversitelerin, bugüne kadar olduğu gibi değil de yeni yapılanmalar çerçevesinde daha başka bir noktaya taşınması gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Dünyadaki en önemli zenginliğin organizasyon kabiliyeti olan beşeri birikim olduğunu kaydeden İsen "Yani, dünyada gerçekten beşeri sermaye ama bu beşeri sermaye, tekrar üzerine vurgulayarak söylüyorum, organizasyon kabiliyeti olan beşeri sermayeden daha değerli, daha kıymetli herhangi bir sermaye yok" dedi. 

Konferans akademisyen ve öğrencilerin yanı sıra Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş, TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Hakkı Köylü, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar da katıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com