Cumhurbaşkanlığı seçimi

Cumhurbaşkanlığı seçimi
TESK Genel Başkanı Palandöken:

DÜZCE (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Meclisin aldığı kararla ilk kez halk oylamasıyla yapılacak ve bu, demokrasi anlamında gerek dünyaya, gerekse de Avrupa Birliğine karşı önemli gösterge olacak" dedi. 

Palandöken, AA muhabirine, Türkiye'nin sınavdan geçtiğini, ülkeyi kucaklayacak, her kesimle mutabakat sağlayabilecek nitelikteki herkesin kendileri için baş tacı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ülke için çok önemli olduğunu vurgulayan Palandöken, "Herkesin malumu olduğu üzere ilk defa halk oylaması ile yapılacak. Sivil toplum kuruluşları olarak, Türkiye'de yumuşak dil kullanılmasıyla ilgili ziyaretler yapıyoruz. Önümüzdeki hafta inşallah Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımızla tekrar görüşeceğiz. İnşallah memlekete hayırlısı olacak" diye konuştu.

-  "Yerel seçimlerde sandık barışçıl şekilde görevini yaptı"

Palandöken, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi kararının parlamenter sistemde alındığını, geriye dönüşün mümkün olmadığını dile getirdi.

Palandöken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Meclisin kararıyla ilk kez halk oylamasıyla yapılacak ve bu, demokrasi anlamında gerek dünyaya, gerekse Avrupa Birliğine karşı önemli gösterge olacak. O açıdan önemsiyoruz. Seçim süreçleri her zaman heyecanlı ve beklentili süreç olur. Mahalli seçimlerde de bunu yaşadık. 2014'ün kaybedilen değil, kazınımların bol olduğu yıl olması lazım.

Yerel seçimlerde sandık barışçıl şekilde görevini yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimi de böyle demokratik yarış şeklinde sonuçlanırsa tahmin ediyorum ki piyasaları olumlu etkileyecektir."

Esnafın ülkedeki dirlik, birlik ve güvene göre hareket ettiğine dikkati çeken Palandöken, "Sadece bizim değil, dışarıdan gelen para da bunlara bakar. Herkes, şu anda Türkiye'de ne olacağı ile ilgili beklenti içinde. İhracatın, 2023 yılında 500 milyonları bulması hep bunlara bağlı. Türkiye, bir sınav veriyor ve tahminim başarılı olunacak. İnşallah ki bu, bütün dünyanın gıpta ile izlediği şekilde gerçekleşir" ifadesini kullandı. 

Cumhurbaşkanlığı için herkesin aday olma şansı bulunduğunu aktaran Palandöken,  "Herkes, demokratik hakkını kullanacak. Bahane yok. Sandığa gidecek ve sandık görevini yapacak" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com