Cumhurbaşkanlığı seçimi

Cumhurbaşkanlığı seçimi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, "Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı olarak ben, genel başkanımız cumhurbaşkanı seçildiğinde otomatik olarak genel başkan vekili olamıyorum. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu seçecek. Bu, ben olurum, başka arkadaşımız olur" dedi.

Şahin, kalp rahatsızlığı nedeniyle özel hastanede ameliyat olan kardeşi, Karabük Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin'i ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Kardeşinin durumunun iyi olduğunu, yoğun bakımda tedavisinin sürdüğünü belirten Şahin, hastane yetkililerine teşekkür ederek, sigara içenlerin bu kötü alışkanlığı bırakmaları gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin görüşünün sorulması üzerine Şahin, bu hafta partisinin ilgili birimleriyle istişare yapacaklarını anlattı.

Şahin, 6 ayda bir yaptıkları değerlendirme toplantısını 9-11 Mayıs'ta Afyonkarahisar'da gerçekleştireceklerini vurgulayan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü"

"Cumhurbaşkanlığı ve partimizin geleceği ile ilgili nasıl yol haritası belirleyeceğiz' sorularının cevabını elde edeceğiz, bu toplantıda. Biz AK Parti olarak her önemli kararı mutlaka istişare ederek, tartışarak, farklı görüşleri masaya koyarak, en isabetlisini yakalamaya çalışarak yürütüyoruz. Bu çalışmalar prensip haline getirdiğimiz çalışmalardır."

- "Merkez Karar ve Yönetim Kurulu seçecek"

Şahin, parti tüzüğüne göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı adayı olması halinde genel başkanlığa kendisinin getirileceği söylentilerine ilişkin soruya, şu yanıtı verdi:

"Parti tüzüğümüzün yanılmıyorsam 78. maddesi, 'genel başkanlık makamı bir şekilde boşaldığında 10 gün içinde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, genel başkan vekilini seçer' diyor. Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı olarak ben, genel başkanımız cumhurbaşkanı seçildiğinde otomatik olarak genel başkan vekili olamıyorum. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu seçecek. Bu, ben olurum, başka arkadaşımız olur. 

Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun o genel başkan vekilini seçtiği toplantıda, 45 gün içinde genel başkanın seçileceği büyük kongrenin de tarihini belirler. Tabii bütün bunlar seçimden önce olacak."

 

 

"Diyelim ki Genel Başkanımız, Başbakanımız, cumhurbaşkanı seçildi, işte 28 Ağustos'ta, 29'unda devir teslim yapıldı. Artık genel başkanlık makamı boşalmıştır" diyen Şahin, 10 günde genel başkan vekilinin seçileceğini, 45 günde de yeni genel başkanı seçmek amacıyla olağanüstü kongreye gitmek durumunda olacaklarını vurguladı.

Başbakan, cumhurbaşkanı seçilince hükümetin de düşmüş olacağına dikkati çeken Şahin, "Cumhurbaşkanımız yani Başbakanımız, cumhurbaşkanı adayı olup seçilirse parlamentoda çoğunluk partimizde olduğu için bir arkadaşımıza hükümet kurma yetkisi verecek. Bu Başbakanlık görevi ne kadar sürer acaba? Olağanüstü kongreye ya da seçimlere kadar mı sürer? Bütün bunlar zaman içinde görülecek hususlardır" değerlendirmesinde bulundu.

- "AK Parti'in cumhurbaşkanı adayı henüz belli değildir"

"AK Parti'in cumhurbaşkanı adayı henüz belli değildir" diyen Şahin, "Aksi halde istişare yapmaya ne gerek var? Partimizdeki milletvekili arkadaşlarımızın ağırlıklı görüşü ve seçim sonuçlarının ortaya koymuş olduğu gerçek, Başbakanımızın cumhurbaşkanı adayı olması istikametindedir. Aday olduğunda ise ilk turda seçileceği şeklinde kanaatimiz var" şeklinde konuştu.

Şahin, anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi tartışmasıyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

"Anayasa değişikliğinin genel seçimlerden önce parlamentodan geçebileceği kanaatinde değilim. Özellikle başkanlık sistemi ile ilgili. Türkiye, ilk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanına sahip olacak. Bu, bir nevi başkanlık sistemine, yarı başkanlık sitemine, partili başkanlık sitemine adım olarak değerlendirilmelidir. Halkın seçtiği cumhurbaşkanından sonra tartışılması gereken konu, bu sistemleri Türkiye'ye getirebilmektir. Bizim gündemimiz de bu olacaktır. Seçimlere doğru giderken, 'halkımıza neler yapacağız' sorusunu cevaplarken, ilk sırada anayasa değişikliği yer alacaktır. Bu anayasa değişikliği yapılırken de içinde mutlaka başkanlık sistemi yer alacaktır."

Şahin, yeni Anayasa Uzlaşma Komisyonu oluşturulması ihtimalini zayıf gördüğünü sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com