Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni dahil 120 kişinin dinlendiği ortaya çıktı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni dahil 120 kişinin dinlendiği ortaya çıktı
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız'ın da aralarında bulunduğu 120 kişinin telefonlarının dinlendiği, verilen takipsizlik kararıyla ortaya çıktı.

Ergenekon soruşturmaları kapsamında şüpheli görülerek telefonları mahkeme kararıyla dinlenen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Yıldız ve Cumhuriyet Dış Haberler muhabirlerinden Elçin Poyrazlar’ın da aralarında bulunduğu 120 kişi hakkında takipsizlik kararı verildi.

Savcılık kararından Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bacanağı Mehmet Nuri Vardarbaşı’nın da telefonlarının dinlendiği anlaşıldı. Takipsizlik kararında 120 kişinin telefonlarının 16 Aralık 2007’den 6 Ağustos 2010 tarihine kadar yaklaşık 3 yıl dinlendiği ortaya çıktı. Telefonları dinlenen 120 kişi arasında eski bakanlardan Cahit Aral, Ufuk Söylemez, Azerbaycan’da darbe iddialarına adı karışan Prof. Ferman Demirkol, Ergenekon davalarında birçok sanığın avukatı Hasan Gürbüz, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’ün kızı ve avukatı Zeynep Küçük, avukat, eski DYP’li siyasetçi Mustafa Avlağı da bulunuyor... Telefonları dinlenenler arasında eski Başbakanlık Müsteşarı Yaşar Yazıcıoğlu, statejist Nihat Ali Özcan’ın isimleri de sıralanıyor. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi suikastında adı geçen ülkücü mafyacı Oral Çelik de telefonu dinlenen şüpheliler arasında yer alıyor. 2. Ergenekon davasında yargılanan eski Organize Şube Suçlar Şubesi Müdürü Adil Serdar Saçan ile 2001’de Tuncay Güney’in işkence ile ifadesini aldığı iddia edilen eski Emniyet Amiri Ahmet İhtiyaroğlu da şüphe üzerine dinlenenler arasında bulunuyor. Emekli Korgeneral Mehmet Altay Tokat da savcılığın listesinde bulunuyor. Takipsizlik kararında Kenan Ünlü’nün açık kimliği ve adresinin belli olmadığı belirtiliyor.

Savcı Cihan Kansız tarafından 18 Ocak 2012 tarihinde verilen “takipsizlik kararında” iddia edilen Ergenekon silahlı terör ögrütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında aralarında İbrahim Yıldız’ın da bulunduğu 120 şüphelinin kullandığı telefonların mahkeme kararları doğrultusunda teknik takip altına alındığı kaydedildi. Kararda şu ifadeler yer aldı: “Ergenekon silahlı terör örgütü ve üyeleriyle irtibatları araştırılan şüphelilerin, kendi üzerlerine veya başkaları üzerine kayıtlı kullanmış oldukları telefonlarla, 16 Aralık 2007’den 6 Ağustos 2010’a kadar farklı zamanlarda yapmış oldukları telefon görüşmelerinde haklarında kamu davası açmayı gerektirir delil elde edilememiştir.”
(SRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com