Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk!

Cumhuriyet Tarihinde Bir İlk!
İçişleri Bakanı Atalay, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nu açığa aldı, Milli Savunma Bakanı ise Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nu görevden aldı..

 Son YAŞ toplantısında terfi ettirilmeyen ve Askeri Yüksek İdari Mahkemesi'ne (AYİM) başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldıran Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu Hükümet tarafından görevden alındı.

Cumhuriyet tarihi boyunca bir ilke imza atarak İçişleri Bakanı Beşir Atalay yetkisini kullanıp Balyoz'da ve fişleme olaylarında adı geçen Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu'nu görevden aldı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ise Tümgeneral Gürbüz Kaya ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun görevlerinden alındığını açıkladı.

YAŞ'I BYPASS GİRİŞİMİ ENGELLENDİ
Son YAŞ toplantısında Tümg. Gürbüz Kaya, Tümg. Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, haklarındaki davalar nedeniyle terfi ettirilmemişti. Terfi ettirilmeyen ancak başka görevlere atanan üç Paşa, AYİM'e dava açarak YAŞ kararlarını bypass olarak nitelenen karar çıkartmışlardı. AYİM, Balyoz Davası'nda yeralan üç generali terfi ettirmiş ve yürütmenin de durdurulmasına hükmetmişti. Böylece sivillerin onay yetkisinde olan terfilerle ilgili YAŞ kararlarını AYİM üzerinden delmenin yolu açılırken, İçişleri Bakanlığı'nın açığa alması kararı sözkonusu girişimi de durdurdu.

BÜTÜN YETKİ BAKAN'DA
926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun, açığa alınan veya tutuklanan subay ve askerî memurlar hakkındaki esasları içeren 65. maddesi, Millî Savunma Bakanı'na ve İçişleri Bakanı'na açığa alma yetkisi veriyor. 65. madde, 'Haklarında ölüm veya ağır hapis cezasını gerektiren veya yüz kızartıcı bir suçtan ya da taksirli suçlar hariç olmak üzere 5 yıl ve daha fazla hapis cezasını gerektiren bir cürümden veya emre itaatsizlikte ısrar, üste veya amire fiilen taarruz, üste veya amire hakaret, mukavemet suçlarından dolayı kamu davası açılanlar, mensup oldukları bakanlıklarca açığa çıkarılabilirler' diyor.” Maddenin'e' bendinde “terfi sırasına girenlerden açıkta bulunanların terfileri ve kademe ilerlemeleri yapılmaz” hükmü açıkça yeralıyor.  

YAŞ'TA TERFİ ETTİRİLMEMİŞTİ
YAŞ'ta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın terfilerine karşı çıktıkları Tümgeneral Halil Helvacıoğlu, Korgeneral kadrosundaki Jandarma Genel Komutanlığı Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı, Tümgeneral Gürbüz Kaya, Korgeneral kadrosundaki Harita Genel Komutanlığı ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu da, Tümamiral kadrosundaki Deniz Kuvvetleri Personel Başkanlığına vekaleten atanmışlardı.

BAŞBAKAN DOĞRULADI
Öte yandan Başbakan Erdoğan Lübnan ziyareti öncesi görevden alma olayını doğruladı. Başbakan konuyla ilgili şunları söyledi: "Bu konunun ilk olup olmadığı noktasında bir araştırmam yok. Her şey yasalar çerçevesi içerisinde, bakanlarımıza verilen yetkiler, 3'lü kararnameyle atanmışsa 3'lü kararnameyle görevden alınmalar vardır. Nasıl ki üst düzey herhangi bir memuru görevden alma yetkisine sahipse onlar, burada da aynı şey geçerlidir. Burada İç Hizmet Kanunu'na göre bazı yetkiler vardır. Gerek İçişleri Bakanımız, gerek Savunma Bakanımız bu yetkilerini kullanmışlardır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com