Cumhuriyet tasada ve kıvançta beraber olmak demektir”

Cumhuriyet tasada ve kıvançta beraber olmak demektir”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir'de sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği 'Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir'de sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği 'Cumhuriyet Yürüyüşü'ne katıldı.

Önce CHP il binasına gelen Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in yasaklamalarla olamayacağını belirterek, 'Bugün, bizim için, bu ülkede yaşayan her yurttaş için, dünyanın bütün masum ülkeleri için, umudunu demokrasiye, özgürlüklere adamış bütün insanlar için önemli bir gün. Bugün Cumhuriyet Bayramı. Türkiye Cumhuriyet'inin Cumhuriyet Bayramı' dedi.
Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
'Türkiye Cumhuriyet'inin doğuş yılı, doğum günü bugün. Cumhuriyet tasada ve kıvançta beraber olmak demektir. Cumhuriyet, Van'a ve Erciş'e, orada yaşayan yurttaşlara daha fazla sahip çıkmak demektir. Cumhuriyet, şehitlerimizin arkasından gidip onların yaktığı meşaleyi yüreğinde taşımak demektir. Cumhuriyet insan olmak demektir. Çünkü Mustafa Kemal, 'Cumhuriyet fazilet demektir' demiştir. Yani Cumhuriyet erdemdir. Cumhuriyet hesap sormaktır. Cumhuriyet özgür bir bireydir. Cumhuriyet önemli bir kavramdır.
Cumhuriyet tasada ve kıvançta birlik olmak demekse Cumhuriyet'in gereğini yapacağız. Cumhuriyet yasta da kutlanmalı, sevinçte de kutlanmalıdır. Cumhuriyet yasaklarla olmaz. Resmi geçitleri yasaklayarak Cumhuriyet'i kutlayamazsınız. Okullarda etkinlikleri yasaklamakla Cumhuriyet'i kutlayamazsınız. Okullarda çocuklarımız şiir okuyacaklardı. Cumhuriyet'i anlatacaklardı. Siz bunları yasaklıyorsunuz. Hangi gerekçe ile yasaklıyorsunuz? Elbette ki biz şehitlerimizin arkasından yas tutar, üzülürüz. Van'da, Erciş'te yaşamını yitiren yurttaşlarımızın acısı elbette bizim acımızdır. Onların acıları bizlerin yüreğindedir. Onlar bizim insanlarımızdır. Ama Cumhuriyet'in erdemi, yaslı günde de sevinçli günde de beraber olmaktadır. Eskişehir'e geldik, istedikleri kadar yasaklasınlar. Cumhuriyet her yurttaşın yüreğindedir. Okullarda da yasaklayacaklarmış. O çocuklarımızın babaları ve anneleri yürüyecektir. İstedikleri kadar, 'Cumhuriyet törenlerini kutlamayın' diye genelgeler yayınlasınlar. O genelgeler bu iktidarın ayıbıdır. O ayıbın dersini de her yurttaşın vermesini isterim.'
'Cumhuriyet törenlerini yasaklıyorlar' diyen Kılıçdaroğlu, 'Şimdi buradan size soruyorum: Cumhuriyet törenini neden yasakladınız? Efendim, şenlikler, bayramlar olmasın. Şenlik yok ki. Şimdi ben onlara soruyorum: Okullarda bayramları yasaklıyorsunuz ama sizin düğünde, dernekte ne işiniz var? Düğüne, derneğe gideceksin, keyif atacaksın, Cumhuriyet etkinliğini de Van'da deprem oldu diye iptal edeceksin. Van'da da Erciş'te de Cumhuriyet'i kutlayacaksın. Cumhuriyet eşittir yurttaşlık demektir, beraber olacağız demektir. Eğer Van'daki yurttaşlarımız, aradan bu kadar süre geçmesine rağmen, 'Çadır alamıyoruz' diye hesap soruyorsa, bilsinler ki Cumhuriyet'in sayesindedir. Cumhuriyet onlara o hakkı veriyor. Hesap sorma hakkını veriyor yurttaşa' diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, daha sonra parti binasından Adalar başına kadar yürüdü. Eskişehirliler Kılıçdaroğlu'na büyük ilgi gösterdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com