"Cumhuriyeti biz böyle kazandık"

"Cumhuriyeti biz böyle kazandık"
Uşak Belediyesi, kentin kültürel mirasına sahip çıkmak amacıyla başlattığı Kent Tarihi Müzesi çalışmalarını sürdürüyor.

Belediye bu kapsamda; kurtuluş savaşının kazanıldığı yıllara ait olduğu iddia edilen ve “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” adlı bir fotoğrafa daha ulaştı.

Geçtiğimiz yıllarda tartışmalara neden olan ve Uşak’ta çekildiği kesinleşen "Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık" isimli fotoğraftan sonra aynı döneme ait aynı pankartın yazılı olduğu bir başka fotoğraf daha bulundu. Belediye; orijinali, Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Karayaman’da bulunan fotoğrafın tescillenerek Belediye Kent Tarihi Müzesi'nde sergilenmesi için çalışma başlattı. Belediye Başkanı Ali Erdoğan, “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” isimli ikinci bir fotoğrafın kentte bulunmasının, bu fotoğrafların Uşak’ta çekildiğinin bir kez daha ispatı olduğu anlamına geldiğini söyledi.

Uşak’ın tarihinde ve kültüründe yer alan her şey hakkında titiz bir çalışma yürüttüklerini anlatan Erdoğan, “ Kentimizin tarihini, kültürünü, sosyal yaşantısını gelecek nesillere aktaracak her şeyi önemsiyoruz. Bu nedenle bulduğumuz, ulaştığımız bütün bilgi, belgenin üzerinde titiz bir çalışma yapıyoruz. Daha önce ilimizde çekilen “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” isimli fotoğraf başka iller tarafından sahiplenmeye çalışılmıştı. Biz bu fotoğrafın orijinalinin Uşak’ta olduğunu daha önce ispat etmiştik. Konu ile ilgili olarak da tescil çalışmaları ve hukuki süreç devam ediyor. Bu fotoğrafa benzeyen ikinci bir fotoğrafın daha bulunması iddiamızda haklı olduğumuzu gösteriyor. Fotoğrafın orijinali Uşak tarihine ve kültürüne önemli katkı sağlayan Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Mehmet Karayaman hocamızda bulunuyor. Kendisi Uşak ile ilgili yaptığı değerli çalışmalarında bu fotoğrafa ulaşmıştır. Biz bu fotoğrafı da Kent Tarihi Müzesi’nde sergilemek istiyoruz” dedi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com