CUMHURİYETİMİZ 86 YAŞINDA

CUMHURİYETİMİZ 86 YAŞINDA
TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN 86. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ, KÜTAHYA'DA TÖRENLERLE KUTLANDI.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN 86. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ, KÜTAHYA'DA TÖRENLERLE KUTLANDI.
KÜTAHYA - Türkiye Cumhuriyeti'nin 86. kuruluş yıl dönümü, Kütahya'da törenlerle kutlandı.
Zafer Meydanı'ndaki törenler, Vali Şükrü Kocatepe, Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu ile Belediye Başkanı Mustafa İça'nın üzeri açık araçtan vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.
Vali Kocatepe, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin, yok edilmek istenen bir ulusun yeni bir devlet oluşturmak ve bağımsızlığına kavuşmak amacıyla giriştiği onurlu bir mücadele sonunda kurulduğunu söyledi.
Yalnız Anadolu tarihine değil, insanlık ve dünya tarihine örnek bir onur mücadelesi ve Türk mucizesi olarak kaydedilen ulusal Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasıyla kurulan Cumhuriyet'in, geçen 86 yılda uluslararası alanda saygın ve sözü dinlenir bir konuma eriştiğini belirten Kocatepe, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün koyduğu ilkeler ışığında, ekonomik, kültürel, siyasal alanda imrenilen bir aşama gerçekleştirildiğini bildirdi.
Kocatepe, Türkiye'nin, Cumhuriyet'in başlangıcındaki tarım toplumundan bugünün demokratik, endüstri ve kent toplumuna geçişinin benzerine az rastlanan tarihi bir toplum sürecini oluşturduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:
''Geçen 86 yıla baktığımızda, Cumhuriyetimizin, ilköğretimden üniversitelere, ulaşımdan endüstriye, tarımdan turizmde, demokratikleşmeden insan haklarına kadar pek çok alanda dev hamleler gerçekleştirdiğini biliyoruz. Bu kutsal topraklar üzerinde hür ve bağımsız yaşayan bizlere düşen görev, emanet edilen devletimizi, Cumhuriyetimizi korumak, gelecek nesillerin refah ve mutluluğunu sağlamaktır. Bu bilinçle çalıştığımız sürece Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacaktır.''
Bilimin aydınlatıcı ışığında erdemli insan yetiştirmek düsturuyla gelecek nesilleri şekillendirmenin öğretmenlerin görevi olduğunu ifade eden Kocatepe, öğrencilerin, Cumhuriyet'e nasıl gelindiğini, vazifesini, 86 yıllık kazanımlarını, Türkiye topraklarının dünyanın en gözde coğrafyası olduğunu ve geleceğe olan ödevlerini hiçbir zaman unutmamaları gerektiğini kaydetti.
Daha sonra Cumhuriyet Lisesi öğrencileri Funda Arat, ''Cumhuriyet'', Ahmet Tekin, ''Atatürk ve Cumhuriyet'', Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Gülnaz Körlek ise ''Cumhuriyet Yolumuz'' şiirlerini okudu. Körlek'in şiirini okurken ağladığı gözlendi.
80. Yıl İlköğretim Okulu halk oyunları ekibince gösteri sunulan tören, öğrenci, asker, izci grupları ile çeşitli kurum ve kuruluşların araçlarından oluşan kortejin resmi geçidinin ardından sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com