Cumhuriyet'in 90. yılı Kütahya'da coşkuyla kutlandı

Cumhuriyet'in 90. yılı Kütahya'da coşkuyla kutlandı
Cumhuriyetin kuruluşunun 90. Yılı Kütahya’da düzenlenen törenle coşkuyla kutlandı. Zafer Meydanı'nda yapılan kutlamalara Kütahyalılar yoğun ilgi gösterdi.

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Garnizon Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Celal Başoğlu ve Belediye Başkanı Mustafa İça’nın öğrencilerin, askeri birliğin ve vatandaşın Cumhuriyet Bayramını kutlamasıyla başlayan törenler saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam etti.
Törende bir konuşma yapan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, Cumhuriyet Bayramının 90. Yılını kutlamanın sevinç ve coşkusunu yaşadıklarını belirtti. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun silah arkadaşlarını, şehit ve gazileri minnet ve şükranla andığını ifade eden Vali Yılmaz, Cumhuriyet öncesinde emperyalist güçler tarafından Türk milletinin silinmek istendiğini, Türk milletinin ise bu güçlere karşı ulusal kurtuluş savaşını başlattığını anımsattı.


 

Yılmaz, “Cumhuriyet, halkın kendi adına karar vermesini ve bütün siyasi araçları bünyesinde taşımaktadır. Gazi Mustafa Kemal'in’ “Bugünkü hükümetimiz, devlet teşkilatımız, doğrudan doğruya, milletin kendiliğinden yaptığı bir hükümettir ki onun ismi Cumhuriyettir. Artık hükümet ile millet arasında geçmişteki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükümettir” sözlerinden çıkarılacak anlam millet-devlet kavramı artık cumhuriyettir. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu Türkiye Cumhuriyetine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu da yüklemiştir. Cumhuriyet, vatandaşlar arasında eşitliği sağlamış, herkesin ülke yönetimine katılma ve herkese ülkenin geleceğini belirleme hakkını vermiştir” dedi.

Konuşmasında gençlere de seslenen Vali Yılmaz, “Sevgili gençler, yüce Atatürk’ün Türkiye cumhuriyetini koruma, geliştirme ve yaşatma görevini, ulusumuzun geleceği göz bebeğimiz gençlere kutsal bir görev olarak vermiştir. Bu kutsal görev, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda vatan, millet ve bayrak sevgisiyle yetiştirilen gençlerimizin güçlü ellerinde. Gençlerin bu görevi en iyi şekilde yerine getireceğinden kuşkumuz yoktur. Millet olarak da gençliğimize inanıyor ve güveniyoruz” diye konuştu.
Yapılan konuşmanın ardından Vali Yılmaz ilde düzenlenen çeşitli spor branşlarında dereceye giren öğrencilere madalya ve ödüllerini takdim etti.

Öğrencilerin günün anlam ve önemine ilişkin şiirler okumasının ardından halk oyunları ekipleri gösteri sundu.

Kütahya Zafer Meydanında düzenlenen tören okulların, askeri birliklerin, kurum ve kuruluşların araçlarının tören geçişi ile son bulurken geçişler vatandaşlarca büyük alkış aldı.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com