Cumhuriyet'in acı günü

Cumhuriyet'in acı günü
Cumhuriyet gazetesi yazarlarından, şair ve doktor Mustafa Şerif Onaran, 87 yaşında yaşamını yitirdi.

Cumhuriyet gazetesi yazarlarından, şair ve doktor Mustafa Şerif Onaran, 87 yaşında yaşamını yitirdi.

Mide kanaması teşhisiyle önceki gün Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Onaran, dün sabaha karşı yaşamını yitirdi.

Türk Dil Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği ile Yayın ve Tanıtma Kolu Başkanlığı görevlerinde bulunan Onaran, Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanlığı yaptı. İlk şiirleri İstanbul dergisinde 1944 yılında yayımlanan şairin Fikirler, Varlık, Yücel, Türk Dili dergilerinde de şiirleri yer aldı. Onaran son olarak Cumhuriyet kitap ekinde, edebiyat üzerine çeşitli yazılar kaleme alıyordu.

İzmir'de 1927 yılında doğan Onaran, İzmir Namık Kemal Lisesi'nin ardından askeri öğrenci olarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde okudu. Binbaşıyken ordudan ayrılan Onaran, Ankara'da Yüksek İhtisas Hastanesi'nde operatör doktor olarak çalıştı.

Türk Dil Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği ile Yayın ve Tanıtma Kolu başkanlığı görevlerinde bulunan Onaran, Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanlığı yaptı. İlk şiirleri İstanbul dergisinde 1944 yılında yayımlanan şairin Fikirler, Varlık, Yücel, Türk Dili dergilerinde de şiirleri yayımlandı. Onaran Cumhuriyet gazetesinde çeşitli yazılar kaleme aldı.

Onaran'ın cenazesi bugün Kocatepe Camisi'nde kılınacak cuma namazının ardından Cebeci Mezarlığı'na defnedilecek. (AAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com