Cüneyt Özdemir'den tokat gibi yazı!

Cüneyt Özdemir'den tokat gibi yazı!
Cüneyt Özdemir ABD'de yaşanan olayların üzerine bugünkü köşesinde Dünya medyasını yönlendiren asıl gücü açıkladı..

Özdemir, ABD'de yaşanan patlama olayları sonrası Radikal gazetesindeki köşesinde Dünya medyasını yönlendiren asıl gücün 'Para' olduğunu ve neyin haber olacağına 'zenginler'in karar verdiğini yazdı. İşte Cüneyt Özdemir'in bugünkü yazısı;

"Tısssssss!

Haber ne yazık ki çoktandır bir kâr-zarar ilişkisi. Neyin haber olacağına zenginler karar veriyor. Paran yoksa tısssss!

Bundan 26 yıl önce Mülkiye’nin arkasında, adı henüz Basın Yayın Yüksekokulu olan İletişim Fakültesi’nin soğuk sınıflarından birinde oturuyoruz. Ahmet Taner Kışlalı’nın dersinden yeni çıkmışız. Bir sonraki ders Mümtaz Soysal’ın, şimdi ise o zamanlar henüz yardımcı doçent olan Prof. Dr. Bülent Çaplı’nın dersine girmişiz. Bülent Çaplı bizlere dünyadaki haber akışını tahtaya çizerek anlatıyor. Haber trafiğinin kuzeyden güneye, zenginden fakire göre kategorize edildiğini görüyoruz. Bir haberde yer almak için insanın nerede öldüğünün, nasıl öldüğünden daha belirleyici olabileceğini görüyoruz. Mesela azgelişmiş Güney Yarımküre’de büyük bir sel faciasında 500 kişinin ölmesi Batılı haber ajanslarında üç satır yer bulurken Batılı bir ülkenin başkentindeki 5 kişinin öldüğü bir trafik kazası çok daha fazla yer alabiliyor. Bu adaletsizlik o gün o soğuk sınıfta gazetecilik romantizmine hazır biz çiçeği burnunda gazeteci adayları için korkunç bir gerçeği ilk kez yüzümüze çarpıyordu.
Haber dediğiniz şey bir kâr-zarar ilişkisi ekseninde belirleniyordu. Zenginler zenginleri, fakirler de zenginleri izliyordu. Medyanın sermaye yapısını (sahibinin) var olduğu ülke belirliyor, içeriğine de onlar yön veriyordu.
 
Zaman, Çaplı’yı yanıltmadı. Meslek hayatımda defalarca bu ‘acı gerçeğe’ tanık oldum...."

Yazının tamamını okumak için tıklayınız

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com