Cüneyt Özdemir'i kim tehdit etti?

Cüneyt Özdemir'i kim tehdit etti?
Gazeteci Cüneyt Özdemir yandaş gazetecilerin kendisini nasıl tehdit ettiğini yazdı

Gazeteci Cüneyt Özdemir bugünkü yazısında yolsuzluk operasyonundan sonra gazeteciler tarafından nasıl tehdit edildiğini yazdı. Kendisini arayan bir köşe yazarının 'paralellere çakması'nı isteyerek Cemaat yapısı hakkında yazı yazmasını istediğini söyledi.  Özdemir kendisi hakkında dosyalar olduğu hatta Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda adı geçtiği, Cemaat aleyhine yazmazsa bu dosyaların başına iş açacağı ima edilerek üstü kapalı tehdit ediliyor.

Cüneyt Özdemir bir diğer tehdit olayının da 5N1K programına çıkarması istenilen bir isim için gerçekleştiğini söylüyor. Komplo teorileri ile ünlü bir köşe yazarını CNNTÜRK’te ki programına çıkartması istenen Özdemir bu sefer de hakkında yandaş  gazetelerde karalama yazıları yazılarak baskı kurulmaya çalışıldığını ileri sürüyor.

İşte Cüneyt Özdemir'in yazısının tehdit edilmesini anlattığı o bölümü;

"Peki, itiraf edeyim, yakın zamanda tehdit edildim. Bir gazetenin köşe yazarı tarafından açıktan ‘paralellere çakmam’ istendi. Telefonun ucundaki köşe yazarı hakkımda dosyalar olduğunu ve bunları bizzat kendisinin gördüğünü söyledi. O dosyaların ortaya çıkması durumunda zor durumda kalacağımı söylerken tatlı tatlı tehdit ediyordu. Baktı ben tınmıyorum ve ortada durmaya kararlıyım bu sefer benim adımın Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda geçtiğini söyledi. “Nasıl geçiyor” diye sordum. “Cemaatin seni kafeslediği yazıyor o raporlarda ben gördüm” dedi. “Bu nasıl bir Başbakanlık Teftiş Kurulu raporu ki hem benim için ‘kafeslenmek’ gibi bir kelimeyi kullanıyor hem de sen görüyorsun” dedim. Sessizlik oldu.

“Bu paralel yapıyı yazmalısın yoksa…”
“Yoksa…” dedim.

Yoksasını geçen gün gördüm… İktidara yakın bir gazetede benim hakkımda sağdan soldan ne topladıysa yazılmaya başlanmış.
Bir varoluş savaşına tutuşmuş bu insanları bizim tarafsız olduğumuza ikna etmemiz imkânsız. Zaten onlar da tarafsızlık istemiyorlar. En şahin adamlarını ekrana çıkartmamızı, onlar ne istiyorsa yazmamızı, aklımızı ve vicdanımızı rafa kaldırmamızı talep ediyorlar.

Benzer bir başka ‘uyarı’yı başka bir yazardan bir süre önce almıştım. Telefonuma mesaj atıp komplo teorileri ile ünlü bir köşe yazarını
CNNTÜRK’e çıkartmamı istiyordu. Gelin görün ki karşıt görüşten kimse o köşe yazarı ile ekrana çıkmayı kabul etmiyordu. Saygınlığı sıfırın altındaydı. Bunu söyleyince mesajlar sıklaşmaya, ‘uyarılar’ artmaya başladı. Sonuçta değişen bir şey olmadı. Aynı konuları daha düzeyli ifade eden köşe yazarları programa çıktı, o köşe yazarı benim programa çıkmadı.

Baktım geçen gün ‘benim artık tarafsızlığımı yitirdiğim’ yazıları bir başka köşeden yazılmaya başlanmış bile…
Ben bu tehditlerden sonra çıtanın daha da düşeceğinden, her türlü itibarsızlaştırma taktiğinin uygulanacağından eminim.
“Peki bu insanlar bu cüreti nereden alıyorlar?” derseniz, nereden aldıklarını yayımlanan telefon sızdırmalarından anlıyoruz.
Türkiye bugün basın özgürlüğünde dünya liginde Gambiya veya Irak’ın bile gerisindeyse bu öyle durup dururken bir günde olmadı.
Sadece ben bile geçmişe baktığımda onlarca gazeteci gibi daha önce bizzat Başbakan Erdoğan tarafından ‘uyarıldığımı’ görüyorum.
Ama öyle geceyarısı gelen bir ‘Alo Cüneyt!’ telefonu ile değil.

Güpegündüz, binlerce kişinin izlediği bir mitingde her zamanki gibi 16 kanal canlı yayına geçmişken, milyonların huzurunda! Başbakan Erdoğan Radikal’de yazdığım bir yazıyı beğenmemiş bizim patrona fırça atıp işten atılmamı istiyordu. Beni gazetede tuttuğu için ‘Yazıklar olsun’du. Daha önce programa çıkarttığım tinerci konuğu beğenmediğinde yaptığı gibi ya da öncesinde yine defalarca medya karşısında başka haberlerden dolayı ‘uyardığı’ gibi…

Şu anda Başbakan Erdoğan’ın yayımlanan diğer ‘uyarı’ ses kayıtlarına baktığım zaman kendimi hâlâ şanslı hissediyorum. Zira uyarılar kapı aralarında, gece yarısı telefonları ile değil açıktan yapılmış. Bizim patron ve yöneticiler her şeyi göze alarak ben ve benim gibi gazetecilerin işten atılmaması için direnmişler. Diğer gruplarda ortaya saçılanları görünce “Helal olsun Doğan Grubu’na” diyorum."  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com