Çuval Olayının Tercümanları Köşeyi Döndü!

Çuval Olayının Tercümanları Köşeyi Döndü!
“Çuval Olayı”nda 11 Türk askerinin sorgulanması için tercümanlık yapan Savaş Dalkılıç ve Tuncay Çelik ABD'de zengin oldu.

2003'teki “Çuval Olayı”nda 11 Türk askerinin sorgulanması için ABD adına tercümanlık yapan Savaş Dalkılıç ve Tuncay Çelik, ABD'ye iltica etmelerinin ardından açtıkları tazminat davasını kazandı. Bu parayla San Diego'da çok popüler bir sosisli sandviç dükkanı açtı

Tarih ABD'nin bağımsızlık günü olan 4 Temmuz 2003'tü. Amerikan askerleri, Kerkük Valisi'ne suikast düzenleneceği ihbarı üzerine Irak Türkmen Cephesi'nin Kuzey Irak'taki ofisine baskın düzenledi. Bu sırada orada bulunan 11 Türk Özel Tim askerini başlarına çuval geçirerek gözaltına aldı. Tarihe "Çuval Vakası" olarak geçen bu olay sırasında Türk askerlerinin Amerikalılar tarafından gerçekleştirilen sorgusunda tercüman olarak görev yapan Savaş Dalkılıç ve Tuncay Çelik, Türkiye'ye dönmeleri halinde hayatlarının tehlikede olacağını düşünerek Amerika'ya sığındı. Ancak daha sonra ikisi de sessizliklerini korudu. Vatan gazetesi iki tercümanın Amerika'daki macerasını araştırdı ve ilginç bir hikayeye ulaştı.

MAHKEME HAKLI BULDU

California Mahkeme kayıtlarına göre Çelik ve Dalkılıç, Amerika'da 3.5 aylık süreçten sonra iltica başvurularının kabulünün ardından ilk iş olarak Irak'ta kendilerini izinsiz olarak çalıştıran ve "can güvenliklerini tehlikeye atan" Titan adlı Amerikan tercümanlık şirketini dava etti. Şirketin Türk vatandaşı olduklarını bile bile Süleymaniye'deki sorguda kendilerini kullanarak "hain" damgası yemelerine sebep olduğunu, Türk Dışişleri'nden Irak'ta çalışmaları için izin alacaklarını söylemelerine rağmen bunu yapmadıklarını, Irak'ta ABD üslerinden dışarı çıkmayacakları teminatını vermelerine rağmen sürekli sokakta çalıştırılarak hayatlarının tehlikeye atıldığını iddia etti ve 1 milyon dolar tazminat istedi. Mahkeme, tercümanların birçok gerekçesini haklı gördü ve istenilen miktarın altında da olsa tazminatı karara bağladı.

4 YILDIZLI DÜKKAN

İkili, ruhsat kayıtlarına göre tazminat parasını almalarının ardından San Diego'da Talya adlı bir gıda şirketi kurdu ve HotDogs@428 isimli bir sosisli sandviç dükkanı açtı. Amerikalılar arasında çok popüler hale gelen restoran, bölgedeki yemek siteleri tarafından 4 yıldızlı skorlarla değerlendirilince ününe ün kattı, önünde kuyruklar oluşmaya başladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com