CÜZDANLARIMIZDAKİ KARTLARLA AYDA 53 MİLYAR TL HARCIYORUZ

CÜZDANLARIMIZDAKİ KARTLARLA AYDA 53 MİLYAR TL HARCIYORUZ
CÜZDANLARIMIZDAKİ KARTLARLA AYDA 53 MİLYAR TL HARCIYORUZ

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com'un analizine göre, kredi kartı ve banka kartları ile ATM'lerden ayda 26 milyar TL para çekiyor, 27 milyar TL'lik alışveriş yapıyoruz. Son bir yıl içerisinde cüzdanlardaki toplam kart sayısı 17 milyon adet artarak 138 milyonu geçerken, aylık kullanım miktarı 10 milyar TL arttı. Cüzdanlardaki kartların yüzde 38'ini kredi kartları, yüzde 62'sini ise banka kartları oluşturuyor. ANKARA(ANKA)- Karşılaştırma sitesi Enuygun.com'un analizine göre, kredi kartı ve banka kartları ile ATM'lerden ayda 26 milyar TL para çekiyor, 27 milyar TL'lik alışveriş yapıyoruz. Son bir yıl içerisinde cüzdanlardaki toplam kart sayısı 17 milyon adet artarak 138 milyonu geçerken, aylık kullanım miktarı 10 milyar TL arttı. Cüzdanlardaki kartların yüzde 38'ini kredi kartları, yüzde 62'sini ise banka kartları oluşturuyor.
Enuygun.com'un Bankalararası Kart Merkezi verilerinden derlediği analize göre, 2011 Nisan -2012 Nisan arasında Türkiye'deki kredi kartı ve banka kartları sayısı 121 milyon 406 binden 138 milyon 295 bine yükseldi. Aynı dönemde, nakit çekim ve alışveriş olmak üzere aylık toplam kart kullanım miktarı ise 10 milyar TL artarak, 42 milyar 560 milyon TL'den 52 milyar 700 milyon TL'ye ulaştı.

-AİDATINA İTİRAZ ETSEK DE KREDİ KARTINDAN VAZGEÇMİYORUZ-

BKM verilerine göre, 2011 Nisan - 2012 Nisan arasında toplam kredi kartı sayısı 48 milyon 350 binden 52 milyon 450 bine çıktı. Aynı dönemde kredi kartlarından çekilen aylık nakit avans miktarı 1 milyar 940 milyon TL ile 2 milyar 360 milyon TL arasında değişirken, yapılan aylık alışveriş miktarı ise 20 milyar TL ile 26 milyar TL arasında gerçekleşti.

-"KREDİ KARTI AİDATI KONUSUNDA TÜKETİCİ VE BANKALAR ARASINDA POLEMİK YAŞANSA DA KART SAYISI VE KULLANIM MİKTARI ARTIYOR"-

Bazı aylarda azalmalar yaşansa da kredi kartı sayısındaki artışa paralel olarak kullanımdaki artış trendinin korunduğunu belirten enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, "Kredi kartı aidatı konusunda tüketici ve bankalar arasında polemik yaşanıyor olsa da kart sayısı ve kullanım miktarındaki artış, konunun bankalar lehine geliştiğini gösteriyor. Kart aidatı olsa da kredi kartlarındaki talep azalmıyor. Öte yandan tüketici, kredi kartını seçerken aidatı mutlaka sorguluyor, hatta banka ile pazarlık ediyor. www.enuygun.com üzerinden de her ay 50 bin kişi kredi kartlarının yıllık aidatlarını karşılaştırıyor" dedi.
Kart aidatı dışında borç transferi imkanı sunan kredi kartlarının da önemli tercih sebebi olduğunu ekleyen Sungurlu, "Kredi kartları artık sadece alışverişlerde kullanılan bir ödeme aracı değil, aynı zamanda borç yapılandırma aracı olarak da sunuluyor. Özellikle bu imkanı sağlayan kredi kartlarına oldukça yoğun ilgi olduğunu, hatta bazen bankaların kredi kartları ile ihtiyaç kredilerinden daha avantajlı kampanyalar sunduğunu gözlemliyoruz" ifadelerini kullandı.

-ALIŞVERİŞTE HESAPTAKİ PARAYI DEĞİL, KREDİYİ TERCİH EDİYORUZ-

enuygun.com'un analizine göre ayrıca, 2011 Nisan - 2012 Nisan arasında ATM kartı (banka kartı) sayısı 73 milyondan 85 milyon 860 bine çıktı. ATM'lerden banka kartı ile çekilen nakit miktarı ise aynı dönemde aylık 19 milyar 500 milyon TL'den 23 milyar 500 milyon TL'ye yükseldi.
Öte yandan, banka kartları ile alışveriş miktarındaki artışın oldukça yavaş olduğu gözleniyor. 2012 yılı Nisan ayı itibariyle, banka kartlarıyla yapılan aylık alışveriş miktarı 1 milyar 240 milyon TL ile kredi kartları ile yapılan alışverişin yüzde 5'ine yaklaşmış oldu. Verilere göre, alışveriş için banka hesabı değil, kredi tercih ediliyor.(ANKA)
(EBR/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com