D-8 Genel Sekreteri Musavi'den TİM'e ziyaret

D-8 Genel Sekreteri Musaviden TİMe ziyaret
D-8 Genel Sekreteri Musavi:

İSTANBUL (AA) - Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Seyyid Ali Muhammed Musavi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'yi ziyaret etti.

TİM'in Yenibosna'daki merkezinde gerçekleşen ziyaretin, D-8'in Türkiye kamuoyundaki bilinirliğini artırmaya yönelik etkinliklerinin parçası olduğunu belirten Musavi, Büyükekşi'ye D-8'in faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

D-8'in kurulduğu 1997'de, Türkiye'nin üye ülkelere ihracatının 2 milyar dolar olduğunu, bu rakamın 2012'de 15 milyar dolara ulaştığını anlatan Musavi, "Bu çok önemli bir gelişme ancak yeterli değil. Türkiye D-8'in kurucusu ve en büyük ekonomisi olarak daha aktif olmalı. Bu yıl Türkiye'de yapılacak D-8 Devlet Başkanları Zirvesi, Türkiye'nin D-8 ülkeleri ile işbirliğini geliştirmede önemli dönüm noktası olacaktır" dedi.

Musavi, D-8'in 2008'de gerçekleştirilen Liderler Zirvesi'nde, üye ülkeler arasındaki ticaretin 2018 yılına kadar 500 milyar dolara çıkarılması kararının alındığını hatırlatarak, "Şu an için bu rakamın 150 milyar olduğunu gözönüne alırsak, gerçekleşmesi çok zor bir hedef ancak imkansız da değil. Zira bu hedefe ulaşacak araçlar elimizde mevcut. D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması, Vize ve Gümrük Anlaşmaları yürürlükte. Bu anlaşmaları uygulamaya koyarak, bu hedefe ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Bu noktada da TİM gibi kurumlara büyük görevler düşüyor" diye konuştu.

Uluslararası ticarette iş adamlarının pek çok sorunla karşılaştığını belirten Musavi, D-8 gibi platformların, bu sorunların çözüm yeri olduğunu ve bunun için var olduklarını anlattı. 

Musavi, "D-8 ile TİM arasındaki güçlü bir koordinasyon kurabilirsek, özel sektörün karşılaştığı sorunların çözümünün, yürülükteki anlaşmaların uygulmanmasının önünü açmış oluruz" ifadelerini kullandı.

D-8 ülkelerinin devlet başkanlarıyla yaptığı görüşmelerde kendisine yöneltilen ilk sorunun D-8 içi ticaret hacmiyle ilgili olduğunu ifade eden Musavi, "Bu bile tiacretin ne kadar önemli olduğunu ve arttırmamız gerektiğini bizlere gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

- "TİM olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız"

TİM Başkanı Büyükekşi de Türk ihracatçısının D-8 ülkeleri ile ticarette en önemli sorununun gümrük vergilerinin yüksekliği, anti-damping ve kota uygulamaları olduğunu belirterek, bu sorunların ivedikle çözülmesi gerektiğini söyledi.

Bunlara rağmen Türkiye'nin D-8 ülkeleri ile ihracatının sürekli çoğalan bir seyir izlemesinin, sorunların çözümü yönünde umudu artırdığını vurgulayan Büyükekşi, bunun, D-8'in potansiyelini de gösterdiğini anlattı. 

Türkiye'nin D-8 ülkelerine ihracatının 15 yılda 7 kat arttığını belirten Büyükekşi, "Bu rakamı daha ileriye taşımak için D-8 çerçevesinde imzalanan anlaşmaların uygulaması büyük önem taşıyor. Bu noktada TİM olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız" diye konuştu.

Görüşmenin ardından Büyükekşi, Musavi'ye Bursa ipeğinden dokunmuş bir İstanbul tablosu hediye etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com