D-8'den IRCICA'ya ziyaret

D-8den IRCICAya ziyaret
D-8 Genel Sektreteri Musavi, IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren'i ziyaret etti

İSTANBUL (AA) - Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Büyükelçi Seyyid Ali Muhammed Musavi, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) Genel Direktörü Dr. Halit Eren'i ziyaret etti.

IRCICA'nın Beşiktaş'taki merkezinde gerçekleşen ziyarette konuşan Musavi, Türkiye'nin, bu yıl yapılacak Devlet Başkanları Zirvesi ile örgütün dönem başkanlığını üstleneceğini hatırlatarak, örgütün Türkiye'de daha iyi tanınmasının taşıdığı öneme işaret etti.

"Verimli bir dönem başkanlığı geçirebilmesi için sadece siyasetin değil, iş dünyasının, akademinin ve sivil toplum kuruluşlarının da bu süreçte katkıları önem taşıyor" ifadesini kullanan Musavi, kendisinin de bu amaca yönelik olarak sivil toplum kuruluşlarından yerel yönetimlere, üniversitelerden iş dünyasına kadar bir dizi ziyaret gerçekleştirdiğini söyledi.


İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) çatısı altında faaliyet gösteren IRCICA'nın da İslam dünyasında kültürel ve tarihi mirasın korunması, yaşatılması konusundaki çalışmaları ile seçkin bir yere sahip olduğunu belirten Musavi, "IRCICA'nın birikimi, tecrübesi ve İslam dünyasındaki kapsayıcılığı ile D-8'in potansiyelini harekete geçirebilecek ortak işbirliği alanları geliştirebileceğimizi düşünüyorum" dedi.

Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya'nın üye olduğu D-8'in dünya nüfusunun yüzde 15'ini, İİT'nin de yaklaşık yüzde 75'ini oluşturduğuna dikkati çeken Musavi, "D-8 ülkeleri zengin doğa ve enerji kaynakları ile tarım, ticaret ve sanayide yine İİT ülkeleri arasında ilk on içerisinde yer almaktadır. Ancak D-8 sadece ekonomik ve ticari konularda değil, kültürel alanlarda da derin medeniyet geçmişiyle öne çıkmaktadır. İslam dünyasında kültürel alanda bir çalışma ve araştırma yapılacağında mutlaka D-8 ülkelerine referans verilmektedir" diye konuştu.

Günümüzde salt ekonomik gelişim kavramının yerini "insan odaklı gelişim"in almaya başladığını belirten Musavi, şunları kaydetti:

"Bunun da en önemli parçası tarih, kültür ve sanat alanında yapılan çalışmalardır. Dolayısıyla merkezine insan faktörünü oturtmayan bir işbirliğinin gerçekçi olamayacağını düşünüyorum. Bu amaçla da D-8 olarak ortak kültürel değerlerimizi öne çıkaran çalışmalara da yer vermeye başladık. İlk adım olarak da D-8 Sinema Festivali'ni eylül 2012'de İstanbul'da gerçekleştirdik. Üye ülkelerden çok olumlu geri dönüşler aldık ve bu çalışmaları önümüzdeki dönemde çeşitlendirerek devam ettirmeyi düşünüyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com