“Dağa çıkmayı istihdamla çözebiliriz"

“Dağa çıkmayı istihdamla çözebiliriz"
Türkiye İşçi Sendikaları Konfedederasyonu (Türk-İş) Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Cemail Bakındı, Doğu'daki terör meselesinin ancak ekonomik kalkınma ve istihdamla çözülebileceğini belirterek, "Doğu'daki kardeşlerimiz işsizlik sebebiyle dağa çıkıyor

Türkiye İşçi Sendikaları Konfedederasyonu (Türk-İş) Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Cemail Bakındı, Doğu'daki terör meselesinin ancak ekonomik kalkınma ve istihdamla çözülebileceğini belirterek, 'Doğu'daki kardeşlerimiz işsizlik sebebiyle dağa çıkıyor. Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da 500 bin kişiyi istihdam etsek PKK meselesi kalmaz' dedi.
Bursa'da Antaloia Otel'de düzenlenen toplantıda, otellerde çalışma hayatının durumu ele alındı. Toplantıya Türk-İş Eskişehir, Kütahya, Bilecik, Yalova, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa temsilcileri katıldı. Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türkiye Otel Lokanta Dinlenme Yerleri İşçileri Sendikası (TOLEYİS) Genel Başkanı Cemail Bakındı, hükümetin istihdam paketini değerlendirdi. Hükümetin işçilerin menfaatine aykırı uygulamalara izin vermemesi gerektiğini belirten Bakındı, 'İstihdam paketi tekrar gözden geçirilmelidir. Bu paketin alternatifi olabilir. Kaynak oluşturulmalıdır. Hükümet işçiden yana tavır almalıdır' diye konuştu.
'İSTİHDAM, DAĞA ÇIKMALARI ENGELLER'
PKK meselesinin istihdamı artırarak çözülebileceğini kaydeden Bakındı, doğudaki işsiz gençlerin para için PKK'ya yöneldiğini ifade etti. Dağa çıkma olaylarının istihdam ve ekonomik düzenlemeyle engellenebileceğini söyleyen Bakındı, 'Irk ayrımı Kur'an-ı Kerim, Tevrat ve İncil'de yok. Herkes kardeştir. İşsizlik sebebiyle Doğu'daki insanlar iyice dağıldı. Ekonomik gelişmenin yetersiz olduğu bu bölgede gençlerimiz dağa çıkıyor. Biraz akıllı olursak Güney Doğu Anadolu'yu ayağa kaldırabiliriz. Aklımızıbaşımıza alalım. Kürt kardeşlerimizi namerde muhtaç etmeyelim. Dağa kaçmalarına engel olalım. Bu da ancak ekonomik gelişme ve istihdam ile olur. Buraya yapılan yatırımla 500 bin kişiye iş imkanı sağlarsak 5 milyon kişi dolaylı olarak bundan faydalanır. O zaman terör meselesi kalmaz' ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com