'Dağdaki kürtle yaşamak isterim' VİDEO

'Dağdaki kürtle yaşamak isterim' VİDEO
TV Net ekranlarında Hilal Kaplan'ın sorularını yanıtlayan Taraf yazarı Murat Belge çarpıcı yorumlarıyla dikkat çekti...

Kürt sorununda yükselen şiddet dalgasını masaya yatıran Belge hem hükümete yönelttiği eleştiriler hem de Kürt siyasetine hak veren yorumlarıyla Kaplan'ı şaşırttı.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Belge, 'Kürt sorunu yoktur, PKK sorunu vardır' tezinin gerçeği yansıtmadığını ve sonuç almasının mümkün olmadığını söylerken, 'ben bir Türk olarak devletten, ordudan yana olan değil dağdaki Kürtlerle birlikte yaşamak isterim' dedi. Hükümetin Kürtlerin toplum ve birey olarak içinde bulundukları gerçekliğin psikolojisini anlamadığını söyleyen Belge 'bu yöntemlere sonuç almaları imkansız' dedi.

Taraf gazetesinin Kürt siyasetiyle hükümet arasındaki gerilimde çoktan hükümetin yanında saf tutmasına karşın gazetenin rütbeli yazarlarından Murat Belge hala aradaki gri bölgede durduğunu gösterdi.

Hilal Kaplan: Kürt sorunu ayrı PKK sorunu ayrı diye bir tez de var. Ona ne diyorsunuz?

Murat Belge: İşte bu yanlış bir teşhis.

Hilal Kaplan: Neden

Murat Belge: Sadece alkli bir yakınlık, sahip çıkma meselesi değil. O da var tabii olacak da. Ama sadece o değil. Fiilen akraba bu insanlar. Dağdaki adam benim ağabeyim, komşumun ağabeyi. Bunu nasıl ayıracaksın? Birileri doğru-yanlış Kürt halkının kurtuluşu için dağa çıkmış çarpışıyor. Farzedelim ki o fikirde değilim. Bu yollarla bir hak kazanılmaz diye düşünüyor bile olsam dağa çıkan için 'aptal eşşek' diyemem ki. Biliyorum ki bu adam iyi niyetlerle gitti oraya. Para için falan gitmedi. Hayatını da tehlikeye koydu ve biz hepimiz rahat edelim diye gitti oraya. Tabi ki ben o çocuğa sahip çıkacağım. Bu benim de ahlaki düzeyimi gösterir. Kendi uğruna bunları yapan adamı gözden çıkarıp 'beyim, paşam, generalim, bırak o adamı ben senin yanındayım' diyen adamla beraber yaşamak istemem ki ben. Diğer adamla birlikte yaşamak isterim.

HİLAL KAPLAN'IN KANDİL MUHİPLERİ LİSTESİNE YENİ ADAY

Belge'nin yorumları karşısında polemiğe girmekten kaçınan Kaplan son günlerde bir başka polemikle gündeme gelmişti. Nuray Mert ve Ece Temelkuran'ı PKK yandaşı olmakla suçlayan dizi yazılar kaleme alan Hilal Kaplan, Belge'nin yorumlarından sonra 'Kandil muhipleri' listesine Murat Belge'yi de eklerse şaşırmayın.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com