“Daha fazla yayılmasını önlemeliyiz”

“Daha fazla yayılmasını önlemeliyiz”
Uşak İl Genel Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısında göletlerdeki balık türlerini yok eden istilacı balık Carassius'la mücadele yöntemleri değerlendirildi. Uşak'taki bazı göletlerde de rastlanan istilacı balıkla mücadele için AB projesi hazırlayaca

Uşak İl Özel İdare Genel Sekreteri Servet Ecemiş, yapılması planlanan çalışmalar hakkında meclis üyelerine bilgi verdi. İsrail Sazanı olarak bilinen istilacı balık Carassius'un, Türkiye'nin en önemli göletlerindeki balık çeşitliliğini yok ettiğini ve Uşak'taki bazı göletlerde de bu balık türüne rastlandığını söyleyen Ecemiş konuyla ilgili eylem planı hazırlayacaklarını söyledi.
Türkiye'de ki pek çok gölet ve sulak alanda görülen Carassuius'un Uşak'taki; Yenice, Göğem, Kuşdemir, Üçpınarlar ve Kozviran göletlerinde de rastlandığını kaydeden Servet Ecemiş, il genelinde 22 gölet olduğunu ve bu göletlerde balık çeşitliliğini korumaya çalıştıklarını Carassuius türü ile ilgili örnek bir çalışmaya imza atmak istediklerini belirtti.
Carassuius türünün verdiği zararın bilim çevreleri tarafından da ortaya çıkarıldığını ifade eden İl Genel Sekreteri Ecemiş, “Mücadele yöntemi ile ile ilgili bugüne kadar bir yöntem geliştirilemedi. Bu balık türü ile mücadele amacıyla Uşak olarak bir eylem planı hazırlıyoruz. Eşme İlçesi'ndeki Üçpınarlar göleti bu balık türünün istilası altında. Bu nedenle gölette başka balık türü kalmadı. Biz Üçpınarlar göletinde bir stok tespit çalışması yapacağız. Bu gölette bilimsel çalışma yapılmak üzere Tarım Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü'nden altı yıl süreli izin alındı. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nden gelecek bilim adamları, Uşak Sportif Olta Balıkçılığı ve Su Hayatını Koruma Derneği (USOBDER) ile ortaklaşa çalışma yapacağız. Yapılacak bilimsel araştırmaya kaynak bulmak için Avrupa Birliği fonlarından destek almayı hedefliyoruz. İstilacı balık türü Avrupa'da pek çok ülkede de bulunuyor. Avrupa'daki mücadele yönetimini bilmediğimiz için AB projesi hazırlıyoruz. Bu proje kabul edilirse Avrupa'dan pek çok bilim adamanı kentimize getirip balık türü ile ilgili yapılacak mücadele yöntemleri için ortak akıl bulmaya çalışacağız. Amacımız bu balık türünün ülkemizde daha fazla yayılmasının önüne geçmektir. Uşak'ın bu çalışmaya öncülük etmesini istiyoruz' dedi.
USOBDER Başkanı İsmail Atalay da meclis toplantısında istilacı balık Carassius ile ilgili meclis üyelerinin soruları yanıtladı. Atalay, türün Ömerli, Beyşehir, Sapanca Manyas, Gala, İznik, Kavakgöl, Karademir, Küçükçekmece ve Işıklı göllerini istila ettiğini söyledi. Türkiye ekonomisine büyük zarar veren Carassuius türünün olta balıkçılığı sporunu da olumsuz etkilediğini anlatan İsmail Atalay, 'Bu balıklar bir şekilde göletlerimize bırakıldı. her geçen gün istila artıyor. Bu balık türünün girdiği su havzaları tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Son yaptığımız araştıramalara göre Carassius Büyük Menderes nehrine de bulaşmış durumda. Acil olarak önlem almak zorundayız”dedi.
İl Genel Meclisi Başkanı Ali İhsan Uzun ile meclis üyeleri de toplantı sonunda yürütülecek çalışmalara katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com