Daha kaç kişi ölecek?

Daha kaç kişi ölecek?
CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Van'ı sordu...

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Halen Van’da kaç çadırda kaç kişi yaşamaya çalışmaktadır? Çadırlarda kalan kaç kişi konteynerlere ve prefabrik evlere taşınmıştır” diye sordu.

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, TBMM Başkanlığı’na, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Van’da yaşanan depremin ardından kurulan çadır kentlerde birçok yangın çıktığını ve her yaş grubundan çok sayıda vatandaşın yaşamını yitirdiğini belirten Acar, “Çadırlarda ısınma şartlarının iyileştirilmemesi durumunda, acı olaylara yenileri eklenebilecektir” dedi. Acar, şu sorulara yanıt aradı:

“Halen Van’da kaç çadırda kaç kişi yaşamaya çalışmaktadır? Çadırlarda kalan kaç kişi konteynerlere ve prefabrik evlere taşınmıştır?

Halen çadırda kalan vatandaşların da konteyner ya da prefabrik yapılara taşınmamasının gerekçesi nedir? Yeterli konteyner ve prefabrik bina mı yapılamamaktadır? Kaynak mı bulunamamaktadır?

Çadır yangınlarında sobaların etkili olduğu dikkate alındığında, vatandaşların ısınma probleminin başka yöntemlerle çözülmesi için bir inceleme yapılmış mıdır? Başka çözüm üretilememiş midir?

Bir önergeme verilen yanıtta, AFAD, 23.12.2011 tarihi itibariyle Van depreminin ardından başlayan yardım kampanyalarında 259.1 milyon TL toplandığını, aynı dönemde 56.2 milyon TL harcandığına açıkladığına göre, toplanan bağışların büyük bölümünün hesaplarda tutulmasının gerekçesi nedir? Vatandaşlar çadırlarda sorunlarla boğuşurken, diğer bölgelerdeki vatandaşlarımızın onlar için gönderdiği paraların bekletiliyor olması kabul edilebilir bir durum mudur?

Van’daki depremzedelerin olumsuz hava koşulları ile birlikte ağırlaşan yaşam koşullarının bir an önce iyileştirilmesi için ne yapılacaktır?”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com