Daha ne kadar öleceğiz?

Daha ne kadar öleceğiz?
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, Van'daki çadır yangınlarına dikkat çekti...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, hükümet yetkililerinin Van’da Ocak ayından itibaren çadır kalmayacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, “Sayın Başbakan ve ey AKP’li bakanlar; Ocak ayının sonuna geldik. Van halkı hala çadırda yaşıyor ve çocuklar çadırda yanarak can veriyor” tepkisinde bulundu. Toprak Başbakan'ın ve AKP'li bakanların vaatlerini yerine getiremediklerini kabul ederek Van halkından özür dilemesini istedi.

Toprak, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Erdoğan ve AKP’li bakanların Ocak sonu itibariyle Van’da çadır kent diye bir şey kalmayacağını ve herkesin konteynırlara yerleştirileceğini söylediklerini ancak bu sözlerin büyük bir fiyasko ile sonuçlandığını dile getirdi. Toprak AKP iktidarının Van halkını oyaladığını, umudunu yok ettiğini ve halkı kara kışa, çocukları ise ölüme terk ettiğini söyledi. Toprak şöyle devam etti:

“Sayın Başbakan 3 Ocak günü yaptığı açıklamada ‘İnşallah Ocak ayı sonuna kadar, yani bu ayın sonuna kadar artık çadır kent diye bir şey kalmayacak, tamamıyla konteynır kent haline hepsini getirmiş oluyoruz’ demişti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise, daha da ileri giderek 70 bin konteynırın 15 Ocak’a kadar kurulacağını çadırların ortadan kaldırılacağını söylemişti. Ancak Ocak ayının sonuna geldiğimiz bugünde Van Valisi konteynırların yetişmediğini açıkladı. Van Valisi 70 bin konteynır değil ancak 18 bin 360 konteynırın kurulduğunu ve burada 90 bin yurttaşın barındığını, kente toplam 24 bin 500 konteynır geldiğini açıkladı. Vali’ye göre şu anda 70 binin üzerinde vatandaş da çadırlarda barınıyor. Partimizin Van il başkanı Cemal Şen ise halkın yaklaşık yüzde 80’inin hala çadırda yaşadığını söylüyor. Bütün bu veriler göstermektedir ki AKP halka ve Türkiye’ye gerçeği söylemiyor. AKP Van’daki depremin enkazından çıkamamıştır. Şimdi sayın Başbakan ve AKP’li bakanlar neden vaat ettiklerini yapamadıklarını açıklamalıdır ve Van halkından özür dilemelidirler. Çadır kentlerde kaderine terk edilen yurttaşlarımız hem kış koşullarından hem de çıkan yangınlardan bugüne kadar en az 11 evladını da yitirmiştir. Görülmektedir ki daha çok insanımız hasta olacak, soğuk nedeniyle veya yanarak yaşamını kaybedecektir. AKP’de karşılıksız sözler vermeye devam edecektir. AKP’ye çağrıda bulunuyoruz; tutarsız, gerçeklerle bağdaşmayan açıklamalar yapmayın, insanların umuduyla oynamayın.” (NSK)

Etiketler: , , , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com