Dahilerin Problemi “DİSLEKSİ” ve Çözüm Yolları

Dahilerin Problemi “DİSLEKSİ” ve Çözüm Yolları
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlimizde görev yapan öğretmenlere Belediye Kültür Sarayında, Dahilerin Problemi “DİSLEKSİ” ve Çözüm Yolları anlatıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İlimizde görev yapan öğretmenlere Belediye Kültür Sarayında, Dahilerin Problemi “DİSLEKSİ” ve Çözüm Yolları anlatıldı.
Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen Disleksi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Şen Kösem, PSK. Sıdıka Çubuk, FZY. Yaprak Ülgen ve Ç.G.U Zeynep Demircioğlu'nun katıldığı konferansla ilimizde görev yapan öğretmenlere Disleksi anlatıldı.
İlk olarak Disleksi hakkında bilgiler veren Disleksi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Figen Şen Kösem; Amerikan Psikiyatri Birliği'nin Mental Rahatsızlıklar Tanılama Sistemi (1994)'ne göre, Disleksi; Okuma Bozukluğu olarak Öğrenme Bozuklukları içinde tanımlandığını diğer öğrenme bozukluklarının ise Matematik Bozukluğu ve Yazılı Anlatım Bozukluğu olduğunu açıkladı.
Disleksi'nin en sık görülen tip olduğu için öğrenme bozukluğunun tanımlanmasında dünyada genel olarak kullanılan bir terim haline geldiğini ifade eden Dr. Kösem vermiş olduğu konferansta Disleksiyi bilmenin ne kadar önemli olduğunu, Disleksi bireylerin zihin yapısı, Zeka geriliğinde zihin yapısı, Okul ve Disleksi, Öğrenme Güçlüğü, Özel öğrenme güçlüğü farklılığı, Disleksideki okuma sorunları, Disleksi ödevleri, Disleksiden nasıl şüphelenilir, Disleksi ve Çocuk, Disleksi ve Öğretmen, Disleksi ve Tedavisi hakkında bilgiler verdi.
Daha sonra Uzman Zeynep Demircioğlu “Diskleksi Nedir”, Psikiyatrist Dr. Figen Şen Kösem “Genel Diskleksi Bilgisi”, “Dünyada Diskleksi Yaklaşımları” Ülkemizde Diskleksi Yaklaşımları”, Psikolog Sıdıka Çabuk “Okul Öncesi Diskleksi Belirtileri” Fizyoterapist Yaprak Ülgen “Diskleksi'de Teropötik Yaklaşımlar” konuları hakkında bilgiler verdiler.
Konferansa Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Belediye Başkan Yardımcısı Nejat Özturan, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Okul İdarecileri, Öğretmenler ve ilimizde bulunan özel rehabilitasyon merkezlerinin yönetici ve öğretmenleri katıldı.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com