DAKA'dan yatırımcılara 2 milyon liralık destek

DAKA'dan yatırımcılara 2 milyon liralık destek
DAKA tarafından başlatılan ''Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı'' kapsamında Kocaeli'deki iş adamlarına bölgenin potansiyeli anlatılarak yatırım çağrısında bulunuldu- DAKA Genel Sekreteri Demirci:- "Bölgeye sınır, komşu ülkelere,

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), uygulamaya başlattıkları ''Güçlü Girişimcilik Mali Destek Programı'' kapsamında Kocaeli'de bilgilendirme toplantısı düzenleyerek, sanayicilere Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'in yatırım potansiyeli anlatıldı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) Kocaeli'deki merkezinde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında konuşan DAKA Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, proje kapsamında Van, Hakkari, Muş ve Bitlis illerinde yatırım yapacak firmalara 2 milyon liraya kadar destek vereceklerini söyledi.

Ayrıca teşvik belgesi almış bir firmanın teşvik süresi boyunca, İstanbul ve Kocaeli'de yatırım yapan firmalardan 22 kat daha avantajlı olduğunu dile getiren Demirci, bölgeye büyük ölçekli yatırımcıların gelmesini istediklerini kaydetti.

Bölgede terör ve güvenlik açısından bir sorunun olmadığını anlatan Demirci, "Uzun bir zamandan beri bu sorun yok aslında. Barış sürecinden önce de çok fazla bir sorun yoktu. Sadece kafalarda algılar var. Bu algıları yıkmak için gidip görmek lazım. Bizim de anlatmamız lazım. Projenin barış sürecine katkı sağlayacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Demirci, emek yoğunluğu olan mobilya ve boya gibi sektörlerde talep beklediklerini dile getirerek, teknolojik açıdan yenilik içeren projelerle ilgili de talepler aldıklarını ifade etti.

Bölgede teknolojik anlamda "bu da olur muymuş" dedirtecek yatırımlar beklediklerini vurgulayan Demirci, "Komşu ülkelerde sadece sınırlı sektörlerle 4,5 milyar dolarlık ihracaatımız var. 6. Bölge teşviklerinden kaynaklanan avantajlar da var. İstanbul ve Kocaeli ile mukayese edildiğinde o bölgede teşvik belgesi almış bir firmanın, teşvik süresi boyunca 22 kat daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz" dedi.

MARKA Genel Sekreteri Fatih Akbulut da DAKA'nın bu önemli projesini desteklediklerini anlatarak, başta sanayi kenti Kocaeli'den olmak üzere bağlı oldukları illerdeki sanayici ve iş adamlarının Van, Hakkari, Muş ve Bitlis'e yatırım yapmalarını istedi.

Akbulut, bölgelerinde rekabetçi olamayacak sektörlerin bulunduğunu belirterek, "Örneğin tarım ve hayvancılık, tekstil gibi. Daha ucuz emeğe ve çok büyük arazilere ihtiyaç duyan sektörler. Bunlar Kocaeli ve İstanbul'da rekabetçi değiller ama o bölgede yatırım yaptıkları taktirde rekabetçi olabilirler. Oraya katma değer katarlar, işsizliğin azalmasına katkıda bulunurlar. Yatırımcılar için lojistik konusu çok önemli. Yatırımcılar için demiryollarının hızlı ve etkin çalışıyor olması önemli" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından DAKA uzmanları, yatırımcılara bölgenin yatırım fırsatları, teşvik ve hibe destekleriyle ilgili detaylı bilgi vererek, katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Muhabir: Metin Girgin
Yayınlayan: Murat Paksoy

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com