Dalai Lama, Obama ile görüşecek

Dalai Lama, Obama ile görüşecek
ABD Başkanı Barack Obama, Tibet’in ruhani lideri Dalai Lama’yı Beyaz Saray’da ağırlayacak. Çin, görüşmeye tepkili.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, yaptığı yazılı açıklamada, Obama’nın bugün Beyaz Saray’da Dalai Lama’yı, "uluslararası düzeyde saygı duyulan dini ve kültürel lider" olarak kabul edeceğini bildirdi.

Obama’nın Dalai Lama ile daha önce Şubat 2010 ile Temmuz 2011’de bir araya geldiğini hatırlatan Hayden, ABD’de hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat başkanların daha önce de Dalai Lama’yla Beyaz Saray’da görüştüğünü kaydetti.

ABD’nin Dalai Lama’nın Çin’de, ne Tibet için bağımsızlık ne de asimilasyon yaklaşımlarına dayanan “orta yolunu” desteklediğini ifade eden Hayden, ABD’nin Tibet’i Çin’in bir parçası olarak tanıdığına ve bağımsız bir Tibet’i desteklemediklerine dikkati çekti.

Hayden, ABD’nin Çin’de dini özgürlükler ve insan haklarını güçlü biçimde desteklediğini, Tibet bölgesinde devam eden tansiyon ve insan haklarına yönelik gerilemelerden kaygı duyduğunu bildirdi. Hayden, “Çin hükümetine, tansiyonu azaltmak için, Dalai Lama veya onun temsilcileriyle hiçbir ön koşul olmadan diyaloğa tekrar başlaması çağrısı yapmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

ÇİN YÖNETİMİ TEPKİLİ

Çin yönetimi Obama-Dalai Lama görüşmesinden derin kaygı duyduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Tibet meselesinin "tamamen iç mesele" olduğunu vurgulayarak, görüşmenin Pekin-Washington ilişkilerine zarar verebileceği bildirdi. Çunying yazılı açıklamasında, Dalai Lama'nın uzun süredir "din bayrağı altında bölücü ve Çin karşıtı faaliyetler düzenleyen siyasi bir sürgün olduğu" savunurken, Obama'nın Dalai Lama'yı kabul edecek olmasını, Çin'in içişlerine yapılan "kaba müdahale" olarak nitelendirdi.  (MRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com