Dalış hocası denizde tarih buldu

Dalış hocası denizde tarih buldu
Antalya'da bir dalış hocasının şezlong sanıp çıkarmak istediği lahit, 6 saatlik uğraşla gün yüzüne çıktı.

ROMA DÖNEMİNE AİT LAHİT

Alanya İlçesi'nde Justinianopolis Antik Kenti yakınlarında denizde, Roma Dönemi'ne ait olduğu sanılan ve büyük bölümü 'Medusa' ve 'Eros' figürleriyle kaplı lahit bulundu. Yaklaşık 6 saat süren çalışmanın ardından denizden çıkarılan lahit, incelenmek üzere Alanya Müze Müdürlüğü'ne götürüldü.

LAHİTİ ŞEZLONG SANDI

Okurcalar Beldesi Karaburun mevkiindeki dalış okulunda eğitmenlik yapan Hakan Güleç, 20 gün önce dalış yaptığı sırada üzeri kum ve kaya parçaları ile örtülü bir cisim gördü. Şezlong sanarak denizden çıkarmaya çalıştığı cismin 'lahit' olduğunu fark eden ve üzerindeki figürlerin fotoğrafını çeken Güleç, çektiği fotoğrafları Alanya Müze Müdürlüğü'ne götürerek bilgi verdi. Bölgede inceleme yapan yetkililer, M.S. 2 veya 3'üncü yüzyıla ait olduğu tahmin edilen lahdi bulunduğu yerden çıkararak Alanya Müzesi'nde sergilemeye karar verdi. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız ve arkeologlar, bir dalış ekibinin desteğiyle lahdin çevresindeki kum ve kayaları 6 saat süren çalışmanın sonunda temizledi. Justinianopolis Antik Kenti yakınlarındaki lahit, özel bir vinçle denizden çıkarıldı.

TURİSTLER FOTOĞRAF YARIŞINA GİRDİ

Bölgede tatil yapan turistler de çalışmaları ilgiyle izledi. Lahit çıkarıldığı sırada alkışlarla müze yetkililerine ve dalgıçlara destek veren turistler, eserin fotoğrafını çekmek için birbiriyle yarıştı. 6 dalgıç ve vinç yardımıyla çıkartıldıktan sonra bir deniz aracına konulan lahit önce Avsallar Beldesi İskelesi'ne, oradan da bir kamyona yüklenerek Alanya Müzesi'ne götürüldü.

EROS VE MEDUSA FİGÜRLERİ VAR

Lahdin üzerinde yazı ve figürler bulunduğunu anlatan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, "Eserin 3 tarafı yüksek kabartmayla işlenmiş. Oldukça iyi bir lahit. Alanya Müzesi çok güzel bir eser kazandı. Üzerindeki 'Eros' ve 'Medusa' figürlerinden Roma Dönemi'ne ait olduğu görülüyor. Yazıtlar ve figürler incelenince kime ait olduğu belirlenebilir" dedi.

Alanya Müze Müdür Vekili Seher Türkmen ise eseri zarar vermeden denizden çıkardıklarını söyledi. Lahdin arkeologlar ve yazı uzmanları tarafından inceleneceğini kaydeden Türkmen, "Hangi döneme ve kime ait olduğu o zaman net olarak ortaya çıkacak. Duyarlılık göstererek bize haber veren dalgıca çok teşekkür ederiz" diye konuştu.

Lahdi bulan dalgıç Hakan Güleç, "Önce şezlong sandım. Yanına kadar gidip üzerindeki kumu kaldırınca figürler olduğunu gördüm. Sualtı fotoğraf makinesiyle figürlerin fotoğrafını çekip müze yetkililerine bilgi verdim. Daha önce de bölgede bazı eserler bulmuş ve yine müze görevlilerine ulaştırmıştım" ifadelerini kullandı. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com