Damacana skandalında Bakanlığa çağrı büyüyor!

Damacana skandalında Bakanlığa çağrı büyüyor!
Demokrat Parti (DP) Sağlık İşleri Başkanı Dr. Nevzat Şahan, içinden sağlığa zararlı maddelerin çıktığı belirtilen damacana sularını piyasaya veren firmaların açıklanmasını istedi.
Şahan yazılı açıklamasında firmaların dolum sırasında denetime tabi tutulmadığını iddia etti. “Sağlık Bakanlığı halkımıza mikroplu su içiren firmaları derhal açıklamalıdır. Bu firmaları bilmek, herkesin hakkıdır. Yoksa bu firmalar yandaş firmalar, bu mikroplar da yandaş mikroplar mıdır? Firmaların kendi kendini analiz ediyor olması ve devletin denetiminin yetersizliği bu sonucu doğurmuştur. Yoksa bu firmalar yandaş firmalar, bu mikroplar da yandaş mikroplar mıdır?” diyen Şahan, vatandaşın artık ne yiyip-içeceğini, kime güveneceğini şaşırmış durumda olduğunu bildirdi.
 
YANDAŞ MİKROPLAR MI?
 
41 firma insan ve hayvan dışkılarındaki bakterilerle dolu damacana suları piyasaya vermeye devam ederken, Sağlık Bakanlığı’nın henüz hangi sularda mikrop olduğunu açıklamadığını belirten Şahan şu iddialarda bulundu:
 
“-İçme suyu doldurulan damacanalar Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü ve Halk sağlığı laboratuarlarında ya da bakanlığın 'olur' verdiği laboratuarlarda analiz ediliyor. Firmaların, su örneklerini analize kendilerinin götürdüğü ortaya çıktı. Yıllardır sağlık bakanlığı görevlilerince yapılan denetimler, yap-boz tahtasına çevrilen mevzuatlarla firmaların kendi kendini analiz ediyor olması ve devletin denetiminin yetersizliği bu sonucu doğurmuştur.
 
-Günlerdir basında geniş bir şekilde yer almasına rağmen Sağlık Bakanlığı, insan sağlığına zararlı maddelerin çıktığı damacana su markalarını hala açıklamadı. Damacanalarda dışkı çıkmasıyla başlayan skandal büyüyor. Birçok tanınmış firmanın, su dolum tesislerinde kapasitesinin yetmediği durumlarda ruhsatsız ve sağlıksız bahçe kuyu sularıyla dolum yaptığı iddiaları var. Uluorta yerlerde ve derinliği yeterli olmayan su kuyularından elde edilen sulara her türlü mikrop karışıyor.
 
-Sağlık Bakanlığı halkımıza mikroplu su içiren firmaları derhal açıklamalıdır. Bu firmaları bilmek herkesin hakkıdır. Yoksa bu firmalar yandaş firmalar mıdır? Bu mikroplar yandaş mikroplar mıdır? Bunu açıklamayan ve gerekli tedbiri alarak önlemeyenler, hem hukuk devletinde hem de Cenab-ı Hakk’ın huzurunda suçludurlar.” (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com