Damlama sulamaya önem verilmeli!

Damlama sulamaya önem verilmeli!
Afyonkarahisar Bölge Sulama Kooperatifleri Birliği Başkanı Semai Kaya, aşırı sıcak havalarda çiftçinin daha dikkatli su kullanması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin kurak yıllar geçirdiğini kimsenin unutmaması gerektiğini söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Semai Kaya, su ve toprağın ne kadar önemli olduğunu bilen çiftçinin arazilerinde mahsul sulaması yaparken fazla sulama yapmamaları gerektiğini söyledi. Türkiye'de 2010 yılı içerisindeki yağışlarla gölet ve barajların doluluk oranının yükseldiğini ve yeraltı kaynaklarının debilerinin arttığını ifade eden Kaya, 'Çiftçi mahsulünü suya doyurmak istiyorsa daha dikkatli sulama yapmalıdır. Vahşi sulamanın yerine damla sulama ile mahsullerini sulamalıdır' şeklinde konuştu.
Damlama sulama sayesinde su israfının önlendiğini belirten Kaya, “Barajlar ve göletler yağışların fazla olması nedeni ile dolu. Bu da çiftçi açısından son derece önemli. Fakat dolu diye boşaltmamız gerekmemektedir. Bu nedenle sulama yapılırken dikkatli olunması gerekmektedir. Damla sulamaya geçmeyen çiftçi, bir an önce bu sisteme geçmelidir” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com