Danca Kur'an-ı Kerim için tanıtım toplantısı yapıldı

Danca Kuran-ı Kerim için tanıtım toplantısı yapıldı
Danimarka'da 55 yıl önce Müslüman olmayan kişilerce Kur'an-ı Kerim'in kısmen tercüme edilmesinden sonra ilk kez Müslümanlar tarafından yapılan kapsamlı meal çalışması tanıtıldı

KOPENHAG (AA) - Danimarka'da ilk kez Müslümanlar tarafından yapılan Danca Kur'an-ı Kerim meali çalışması basın toplantısıyla tanıtıldı.

Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri ve Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Onay öncülüğünde yürütülen Danca Kur'an-ı Kerim çalışması yaklaşık 3 yıllık bir uğraşın ardından tamamlanarak basıldı. İlk etapta 3 bin 300 adet basılan ve ramazan ayında yapılacak yeni baskılarla 15 bin adet basılması planlanan Danca mealin tanıtımı, Kopenhag'daki Mariott Otel'de gerçekleştirildi. 

Resepsiyona, Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez, müsteşarlar Asiye Derya Dingiltepe ve Banu Malaman, Danimarka'dan Hristiyan ve Müslüman din adamları, bazı Müslüman ülke büyükelçileri ve Danimarka Kilise Bakanı Manu Sareen’in temsilcisi de katıldı. 

Toplantıda ilk olarak Danimarka Türk Diyanet Vakfı'nın çalışmaları sinevizyon gösterisiyle misafirlere anlatıldı. Sunumda, Danimarka'ya gelen Müslümanların ilk zamanlarda ibadet yeri sıkıntısı çektiklerine ve bayram namazlarını kiliselerde kıldıkları bilgisi paylaşıldı. Danimarka'daki Türk kökenli Müslümanların ilk defa 1985 yılında organize olmaya başladığı ve bu çerçevede Danimarka Türk Diyanet Vakfı'nın kurulduğu belirtilerek şu anda ülkede 30 camiye ulaşan vakfın her cuma 21 bin Müslümana ibadet imkanı sağladığı videoda belirtildi. Ülkedeki imamların eğitimlerine de dikkati çekilen videoda, imamların hepsinin teoloji eğitimi aldığına vurgu yapıldı.

- Konuşmalar

Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Onay, konuşmasına Soma’da hayatını kaybeden madencileri anarak başladı. Uzun soluklu bir çalışma sonucunda Danimarka toplumuna bir değer kazandırdıklarını düşündüğünü ifade eden Onay, "Sevgili misafirler bize bu imkanı sunduğu için Danca Kur'an-ı Kerim’i tercüme edip baskısını yaptığımız için Allah’a şükürler olsun. Sadece dinsel alanlarda değil, hayatın birçok alanında, toplumun bir parçası olarak daha fazla çalışmamız ve işbirliği yapmamız gerekir" diye konuştu. 

Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez de Soma'daki madencilerin yakınlarına başsağlığı dileyerek Türkiye’nin acısını paylaşanlara teşekkür etti. Danimarka'da Danca Kur'an-ı Kerim'in olmayışının bir eksiklik olduğuna dikkati çeken Dönmez, bu çalışmasından dolayı Danimarka Türk Diyanet Vakfı’na teşekkür etti. Büyükelçi Dönmez, "Bu Kur'an-ı Kerim çok değerli bir kaynak olacak, İslam’ı öğrenmek isteyenler İslam’ı daha iyi anlamak isteyenler için katkı sağlayacak" dedi.

Kur'an-ı Kerim'i tercüme eden Abdullah Şimşek de çalışma tamamlandığı için mutlu olduğunu belirterek Müslümanlarla Danimarka toplumuna yarar sağlaması temennisinde bulundu.

Tercümenin ilk kontrolünü yapan Danimarkalı imam Abdulvahid Pedersen, besmele çekerek başladığı konuşmasında, Kur'an-ı Kerim'i tercüme etmenin büyük bir sorumluluk olduğuna dikkati çekti ve "Elimizden gelenin en iyisini yaptık" ifadesini kullandı.

Danimarka Türk Diyanet Vakfı’nın internet sitesinden 150 Danimarka Kronu’na satışa sunulan Danca Kur'an-ı Kerim, geçen ay ilk etapta 3 bin 300 adet basıldı. 15 bin adet basılması planlanan Kur’an-ı Kerim’in Danca mealinde öncülüğü Doç. Dr. Ahmet Onay yaparken tercümesi Kopenhag Üniversitesi’nden Doç. Dr. Abdullah Şimşek tarafından yapıldı. Tercümenin ilk kontrolünü Danimarkalı Müslüman Abdulvahid Pedersen, ikinci kontrolünü Prof. Dr. Jörgen S. Nielsen ve üçüncü kontrolünü de Dr. Dorthe Bramsen gerçekleştirdi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com