Dane kaybı uyarısı

Dane kaybı uyarısı
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde hasat mevsimi başlarken, Ziraat Odası Başkanlığı çiftçileri dane kaybına karşı uyarıda bulundu.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde hasat mevsimi başlarken, Ziraat Odası Başkanlığı çiftçileri dane kaybına karşı uyarıda bulundu.
Çiftçilerin büyük emek ve masrafla ürettikleri hububat ile diğer ürünlerin zamanında ve tekniğine uygun olarak ayarlanmış biçerdöverlerle hasat edilmelerinin büyük önem taşıdığını belirten Hisarcık Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çalışkan, 'Biçerdöverle ürün hasadı sırasında meydana gelen dane ve sap kayıpları ile dane hasarlarını önlemek amacıyla, Tarım ve Köy işleri Bakanlığının talimatları gereği, ilçemizde hasat yapacak olan standartlara uygun biçerdöver sahipleri ile Nisan ayında anlaşma yapılmıştır. 18 Haziran tarihinden itibaren ilçemizde hububat hasadına başlanmıştır. Bir tarım ülkesi olan Türkiye'de hasat kayıplarının önlenmesi trilyonlarca lira tasarruf anlamına gelir. Bu nedenle tarlası hasat edilen çiftçi, dane kaybının önlenmesi için hububatını olgunlaşmadan hasat ettirmemeli, biçerdöverin çalışmasını dikkatle takip etmeli. Dane atan veya daneyi kıran biçerdöver operatörünü uyarılmalı, eğer ikazı dikkate almadan hasada devam ediyorsa, en yakın kontrol ekibine veya Tarım İl ve ilçe Müdürlüklerine bildirmelidir' dedi
Dane kaybının en önemli sebepleri arasında modası geçmiş biçerdöverlerin kullanılmasının da olduğunu vurgulayan Çalışkan, 'Çiftçilerimiz mümkün olduğu kadar yeni model biçerdöverleri ve kesinlikle ehliyetli sürücüleri tercih etsinler. Çiftçilerimizin bu konuda hassas olması mahsulde dane ve sap zayiatını önleyeceği gibi gelecek yıllarda Ziraat Odasınca çiftçilerimizin yararına yapılan bu anlaşmanın çiftçilerimize büyük katkı sağlayacaktır “ diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com