Danimarka Schengen'e Dinamit Koydu!

Danimarka Schengen'e Dinamit Koydu!
AB'nin Schengen Anlaşması'nı tartışmaya açmanın fitilini Berlusconi-Sarkozy ikilisinin 'göçmen' karşıtı fikirleri ateşlemişti.

Arap isyanıyla birlikte artan mülteci akını, Avrupa Birliği sınırları içinde serbest dolaşıma olanak sağlayan Schengen Antlaşması'nı çıkmaza itti. AB içişleri bakanları dün Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya gelerek AB içinde özgür dolaşmanın geleceğini tartıştı. Libya, Tunus ve Mısır'daki halk isyanları sonrasında AB üyesi ülkeler, mülteci akınına karşı İtalya'yı yalnız bırakmıştı. Bu duruma içerlenen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Fransa'ya gitmek isteyen 6 bin mülteciye oturma izni vererek, bu ülkeye gitmelerini sağladı. Berlusconi'nin attığı bu adıma Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy sert tepki gösterdi. Sarkozy gerekirse Schengen Anlaşması'nı askıya alarak, sınırda gümrük kontrolü yapacağını açıkladı. Fransa'nın bu çıkışının ardından AB'nin en kuzeyinde yer alan Danimarka da suç ve kaçak göçü önlemek için Almanya ve İsveç'le sınırlarından gümrük kontrolü başlatacağını duyurdu. 'Sınırlarımızda gümrük kontrollerinin yapılması konusunda hükümet içinde anlaşma sağladık' diyen Danimarka Maliye Bakanı Claus Hjört Frederiksen, 'Son birkaç yıldır sınır aşırı suçlarda artış yaşandı. Sınırda yeni elektronik ekipman ve plaka belirleyiciler inşa edeceğiz' dedi. AB içişleri bakanları toplantısında konuşan Dönem Başkanı Macaristan'ın İçişleri Bakanı Sandor Pinter, serbest dolaşımın AB'nin kilit başarılarından biri olduğunu söyledi. Tepkilerin odağındaki Danimarka'nın Entegrasyon Bakanı Soren Pind ise suçların yayılmasını engellemek için başlattıkları sınır kontrollerinde Schengen'e tam saygı gösterecekleri güvencesi verdi.
 

KIZIL DANNY VİZE İSTEDİ

Danimarka'nın bu çıkışına Avrupa Parlamentosu Başkanı Jerzy Buzek, 'Schengen alanını imha etmememiz gerekir. Serbest dolaşım, Avrupa halkının takdir ettiği en önemli AB özelliği' diyerek sert tepki gösterdi. AP Milletvekili Daniel Cohn-Bendit, Danimarka'nın kararından geri dönmemesi halinde AB'nin bu ülkeye vize uygulamasını talep etti.

Fransa yabancıya haram

Fransa'da önümüzdeki yıl yapılacak seçimleri kaybedeceğinden endişelenen Nicolas Sarkozy, göçmen ve mültecilerle ilgili yasal düzenlemeleri daha da sertleştirdi. Fransa'da yabancı göçmenlerin ülkeye giriş-çıkışları ve Fransız vatandaşlığına geçişleri zorlaştıran yasa tasarısı mecliste oy çoğunluğuyla kabul edildi. Yeni yasa, kaçak göçmenlerin Fransa'dan sınır dışı edilmelerini kolaylaştıracak ve sahte evliliğe 5 yıl hapis ve para cezası getirecek.

Aşırı sağın zaferi

Avrupa Birliği'ndeki aşırı sağ partiler yabancı ve İslam karşıtı politikalarında 'kaçak göçü' her fırsatta kullanıyor. Son olarak Danimarka'da aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi, hükümetin 2020 ekonomik planını destekleme karşılığında önemli bir zafer kazandı. Aşırı sağcı parti, suç ve kaçak göçü önleme bahanesiyle sınırlarda gümrük kontrolü yapılması isteğini hükümete kabul ettirdi. Finlandiya'da 17 Nisan'daki seçimlerde başarı sağlayan aşırı sağcı Gerçek Finler Partisi de, AB'nin Portekize mali yardımını kabul etmeyeceğini, bunun parti görüşlerine ters düştüğü gerekçesiyle yeni kurulacak hükümet içinde yer almayacağını açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com