Danıştay, AKP Hükümeti'ne ayar verdi!

Danıştay, AKP Hükümeti'ne ayar verdi!
Hukuk sitemini yok ederek, kendi çıkarları için ve hırsızlıklarını rahat yapmak için kullanan AKP Hükümeti’nin karşısında TBB (Türkiye Barolar Birliği) durdu

Büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrasında AKP Hükümeti, yolsuzlukları örtbas etmek ve yolsuzluk operasyonlarını önlemek için soruşturmayı yöneten savcı ve polisleri baskı altına almak için Adli Kolluk Yönetmeliği’nde değişiklik yapmıştı.

Adli Kolluk Yönetmeliği değişikliğiyle, AKP Hükümeti en açık anlamıyla ‘’polisin, hırsıza yani AKP Hükümeti’ne yapacağı operasyonu önceden haber vererek, hırsızların delilleri yok etmesini sağlayıp kaçmaları için gerekli olan zamanı kazanmaları için düzenlemeler’’ yapmıştı.HSYK (Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu) da Adli Kolluk Yönetmeliğinin hukuksuz olduğunu ve Anayasa’ya aykırı olduğu açıklar açıklamaz; HSYK, Başbakan Erdoğan’ın ateş hattına girmiş, yine Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla da HSYK’ın da yapısı değiştirilsin diye çalışmalar başlatıldı.

Hukuk sitemini, kendi çıkarları için ve hırsızlıklarını rahat yapmak için kullanan AKP Hükümeti’nin karşısında TBB (Türkiye Barolar Birliği) çıktı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Danıştay'a Adli Kolluk Yönetmeliği'nde değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin bazı hükümlerinin iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açmıştı.

Adalet ve İçişleri Bakanlığı'nın Adli Kolluk Yönetmeliği ile ilgili TBB’nin açtığı davanın iptali için başvurmuştu yani ‘’hırsıza haber verilecek’’ ve ‘’AKP Hükümeti yargıyı her şekilde kontrol etme hakkına sahip olmalı’’ demek için itiraz etmişti.Danıştay da Adalet ve İçişleri Bakanlığı'nın Adli Kolluk Yönetmeliği ile ilgili itirazını reddetti. Danıştay 10. Dairesi, yönetmelikteki, "Adli kolluk görevlilerinin, kendilerine yapılan bir suça ilişkin ihbar veya şikayetleri, el koydukları olayları, yakalanan kişiler ile uygulanan tedbirleri en üst dereceli kolluk amirine bildireceğine" ilişkin olan hüküm ile "Cumhuriyet savcısının soruşturmaları cumhuriyet başsavcısına bildirmesini" gerektiren hükmün yürütmesini durdurmuştu.

Davalı Adalet ve İçişleri Bakanlığı, Danıştay 10. Dairesi'nin kararına itiraz etti. Edinilen bilgiye göre, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, bakanlıkların itirazını oy çokluğuyla reddetti. 19 üyeli kurulun 13'ü ret oyu kullanırken, 6 üyenin ise itirazın kabul edilmesi gerektiği yönünde oy kullandığı öğrenildi.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com