Danıştay yürütmeyi durdurdu

Danıştay yürütmeyi durdurdu
Adli Kolluk Yönetmeliği'nin yürürlüğü Danıştay tarafından durduruldu

Yolsuzluk operasyonlarının ilk gününde polislerin amirlerine bilgi vermemesi üzerine apar topar düzenlenen yönetmelikle Adli Kolluk Yönetmeliğini yürürlüğe sokan hükümetin uygulamasını Danıştay durdurdu. Polislerin amirlerine, savcıların başsavcılara bilgi verme zorunluluğu getiren yönetmelik Adalet ve İçişleri Bakanlığı'nın savunması dahi beklenmeden ivedilikle durduruldu.

Danıştay 10. Dairesi dört bakanı kabine dışı bırakan yargıda kriz yaratan Adli Kolluk Yönetmeliği’nin yürütmesini oyçokluğu ile durdurdu. Böylece, polisin amirine, savcının başsavcıya el koydukları olaylar, yakalanan kişiler ve alınan tedbirler hakkında derhal bilgi verme zorunluluğu da kalktı.

Danıştay, “telafisi güç zararlar nedeniyle” davalı Adalet ve İçişleri Bakanlıklarının savunmasını bile beklemeden ivedilikle yürütmeyi durdurma kararı aldı.

Savcıların Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) iletişimin tespiti, dinlemesi ve kayda alınmasını düzenleyen 135/6. maddesindeki rüşvet, kaçakçılık, silahlı örgüt başta katalog suçlar nedeniyle yapacakları soruşturmaları başsavcıya bildirme zorunluluğu da kalkmış oldu. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com