Danıştay’dan Erdoğan’a büyük şok!

Danıştay’dan Erdoğan’a büyük şok!
Başbakanlık binası dahil olmak üzere Atatürk Orman Çiftliği'nde yapılması planlanan kongre merkezi, düğün salonu, spor kompleksine durdurma kararı

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Peyzaj Mimarları Odası, Şehir Plancıları Odası, Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odasının açtığı dava sonucunda AOÇ eski bira fabrikası alanında yapılması planlanan, TBMM Kongre ve Kültür Merkezi yanı sıra düğün salonu, arşiv merkezi, spor kompleksi gibi yapıların planlarının yürütmesinin Danıştay tarafından durdurulduğunu açıkladı.


Candan, 5 meslek odasının AOÇ’de bira fabrikası kompleksinde 1/10.000 ölçekli Doğal sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım imar Planı değişikliğinin, 1/5000 ölçekli Koruma amaçlı nazım imar planının ve 1/1000 ölçekli koruma amaçlı uygulama imar planının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açtığı davada Danıştay 6.Dairesi’nin ‘bilirkişi raporları gelinceye kadar’ yürütmenin durdurulduğunu belirtti.


Candan Karakuş, AOÇ’deki talanlara meslek odaları olarak dava açtıklarını belirterek,
“Yargı kendi içinde bir krizdeyken bile bazı idarelerin hukukun üstünlüğünü savunarak karar verdiğini görmek bizim için umut verici. AOÇ ile ilgili Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak bu alanda açtığımız ikinci bir dava daha vardı, tescil başvurusunda bulunmuştuk. Bazı yapılar tescil edilirken TBMM kongre ve Kültür Merkezinin yapılacağı alanda bulunan , İşçi memur lojmanları ve lokanta tescil edilmemişti, bu konuyu yargıya taşıdık. Mahkeme burada da yürütmeyi durdurma kararı verdi. Hem TBMM kongre ve kültür merkezi yapılacak alanda bilirkişi raporları gelene kadar yürütmeyi durdurma hem tescil başvurumuzda yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu süreçte işçi ve memur lojmanlarını bir kısmı maalesef yıkıldı, yıkım konusunda da yaptırım için gerekli başvuruları yapacağız. İki kararı birleştirdiğimizde Tarihi çekirdek alanda olan TBMM kongre kültür merkezi ve düğün salonu yapılmak istenen alanda hiçbir işlem yapılmaması gerekiyor. Kongre merkezi ve düğün salonu yapmak isteyen AKP’li milletvekillerine geçmiş olsun. Milletvekilleri AOÇ’de oynayıp, zıplayıp düğün yapamayacak.
“Milletvekillerinin AOÇ’deki düğün salonunda oynayamayacaklarını bildirdi.


Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Gökhan Yıldırım : “Geçtiğimiz günlerde AOÇ’deki sit alanlarıyla ilgili olarak alınan iptal kararına ilişkin siyasi iktidar tarafından ‘tarihi yok, tarih savaştan ibarettir’ denilmişti. Biz tarihi kültürel ve sosyal yönleriyle ele alıyoruz. Bu nedenle davalar açıyoruz, onların dediği gibi seçimden sonra isyan çıkartacak bir şey olduğu için dava açmaktan ziyade kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz, kentin kimliğinin yok olmasını engelliyoruz, bu nedenle hukukun hala işlevsel olduğunu görmek sevindirici. Hala davalar kazanıyoruz, hala savunduklarımıza sahip çıkılıyor, bunu görmemiz sevindiricidir“ diye konuştu.


Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Deniz Kimyon ise “Bilirkişi raporu hazırlanmadan yürütmeyi durdurma kararı alınmış olması çok önemli bir karar. SİT kararının değiştirilemeyeceği, AOÇ’nin bütünlüğünün parçalanamayacağını AOÇ’nin korunması gerektiğine dair yargı kararlarının ortada olduğunu her zaman söylüyoruz. Odalar olarak mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Mahkeme kararı ile durduruyoruz”

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Hekimoğlu: “ Daha önceki mahkeme süreçlerinde hep bilirkişinin vereceği rapor doğrultusunda alınıyordu, bilirkişi raporları gelene kadar süreç uzun zamana yayılıyordu ve inşaat süreci başlıyor bölgede olumsuzluklar yaşanıyordu. Geri dönülmez tahribatlara yol açıyordu, kararı değerlendirdiğimiz de mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararlarını bilirkişi raporlarından önce alması gerekiyor. Bilirkişi raporundan önce verilen bu yürütmeyi durdurma kararı çok önemlidir. Meslek Odaları olarak geri dönülmez tahribata yol açan hükümetin icraatlarını ne yazık ki mahkeme kararları alarak durdurmak zorunda kalıyoruz. Doğal kültürel tarihi çevreyi gelecek nesillere aktarmakta ne yazık ki mahkeme kararlarına ihtiyaç duyuyoruz” dedi.


Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak: “ AOÇ bu ülkenin bütün varlık değerlerine vahşice saldıran bu hükümet ve iktidar için anahtar gibi duruyor. Kentliler olarak AOÇ’de böyle bir ruh hali içerisindeyiz. AOÇ’de bu ardı ardına gelen olumlu kararlar, bizim bu saldırgan tutumla başa çıkacağımız anlamına geliyor. Rövanşı kazandık aldık” şeklinde değerlendirdi.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com