Danıştay'ı durdurmak için düğmeye basıldı!

Danıştay'ı durdurmak için düğmeye basıldı!
Hükümet, Adli Kolluk Yönetmeliği'nin yürütmesini durduran Danıştay'ın, bu yetkisini almaya hazırlanıyor

Taraf’ın haberine göre AKP’li Bakanların ve oğullarının adlarının karıştığı Türkiye’yi sarsan büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sonrası AKP Hükümeti tarafından operasyonu yöneten polislerin görevini engelleme ve yapılacak operasyonlar öncesi Hükümetin bilgilendirilmesi için değiştirilen Adli Kolluk Yönetmeliği, Meclis gündemini de değiştirdi.Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edilen ve Danıştay’ın yetkilerini tırpanlayacak yasa tasarısı bu hafta TBMM Genel Kurulu’na geliyor.

Büyük özelleştirme ihalelerini oldu bittiye getirecek tasarıda, yargılanmanın her aşamasında yürütmeyi durdurma talebi ‘’ ivedi dava’’ gerekçesiyle engelleniyor.

En dikkat çeken düzenleme ise yeni atanacak 32 yeni hakim kadrosuyla AKP Hükümeti’nin başını ağrıtan Danıştay’ın yapısının değiştirilmesi oldu.

AKP’nin, tasarının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde, karar düzeltme taleplerinde yürütmenin durdurulmasını kaldırılmayı planladığı belirtiliyor.Polisin operasyon yapmadan önce Hükümeti bilgilendirilmesi için değiştirilen Adli Kolluk Yönetmeliği’nin Anayasa’ya aykırı şekilde değiştirildiğini ve Anayasal bir suç işlendiğini söyleyen Danıştay yönetmeliğin yürütmesini durdurmuştu.

Hırsızların, rüşvet alanların ve adları yolsuzluklara karışan kişilerin delil karartmasına ve kaçmasını sağlamak için AKP Hükümeti’nin yargıyı baskı altına alma çabaları tüm hızıyla devam ediyor.

Danıştay’ın Adli Kolluk Yönetmeliği’nin yürütmesini durdurma kararını yok sayan AKP Hükümeti yargıyla mücadele etmek için ‘rövanş’ niteliğinde bir adım olan yasa çıkarma yoluna gidiyor. Söz konusu yasa tasarısını bir an önce Meclis gündemine getirmek için çabalıyor.

Gelecek hafta Meclis gündemine gelmesi planlanan yasa tasarısının bu hafta alelacele Meclis’e getirme çabaları AKP Hükümeti’nin yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını örtbas etmeye çalıştığını gösterdi.Tartışmalı tasarıyla Danıştay'ın özellikle akçeli davalarda yürütmeyi durdurma yetkisi tırpanlanıyor. Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edilen yasa tasarısına göre yürütmeyi durdurma talebinin reddinden sonra ikinci kez dava açılamayacak. Bu da "ivedi hallerde" diye tanımlanan davaları kapsadığından büyük özelleştirmelerde oldu-bittiye yol açacak. Komisyonun CHP'li üyesi Ali İhsan Köktürk, hükümetin Adli Kolluk Yönetmeliği'nde Danıştay'ın verdiği karardan rahatsız olduğunu belirterek, "Yürütmenin durdurulması talebi bir emniyet supabıdır.

Yargılamanın her aşamasında yürütmenin durdurulması talebinde bulunulabilmeli. Aksi Anayasa'ya aykırı.Yangından mal kaçırır gibi dava görülecek"
dedi.

Danıştay’ın hakim yapısının AKP Hükümeti’nin isteğine göre değiştirilmesi yeni yasa tasarısının kabul edilmesiyle mümkün olacak. Yeni alınacak 32 hakim ve kurulacak bir daire ile idari Dava Daireleri Kurulu’nun yapısı tamamen AKP Hükümeti’nin istediği şekilde değiştirilecek.

Kararın düzeltilmesi istemlerinde yürütmenin durdurulmasına ve duruşma yapılmasına karar verilemeyecek. Danıştay ve bölge idare mahkemesinde "kamu görevinin sona ermesi sonucunu doğuran işlemler hariç" olmak üzere kamu görevlileri mevzuatının uygulanmasından kaynaklanan uyuşmazlıklara ilişkin, temyiz ya da itiraz üzerine verilen kararın düzeltilmesi yoluna gidilemeyecek.Tasarının getirdiği bir başka tartışmalı düzenleme de "ivedi yargılama" konusunda. İvedi yargılama usulü, ihaleden yasaklama kararları hariç ihale işlemleri, acele kamulaştırma işlemleri, afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi gibi durumlarda uygulanacak. İvedi yargılamalarda dava açma süresi 30 gün olacak.

Yolsuzluk ve rüşvetin üstüne gitmesi gereken AKP Hükümeti’nin tersini yaparak yargıyı ve polisi baskı altına almaya çalışması ve kendini korumaya yönelik yasalar çıkarması karşısında Meclis’teki diğer partilerin ne oranda destek vereceği merak konusu. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com