Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü resepsiyonu

Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü resepsiyonu
Danıştay Başkanı Güngör:

ANKARA (AA) - Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, kurumun 146. kuruluş yıl dönümü törenine ilişkin, "Yaşananlar hoş olmadı, böyle bir şey olsun arzu etmezdik" dedi.

Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla TBMM'de resepsiyon düzenlendi. 

Danıştay Başkanı Güngör, resepsiyonda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Danıştay'daki törende Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'na tepkisiyle ilgili soru üzerine Güngör, Danıştay adına yaptıkları açıklamada konuyla ilgili her şeyin söylendiğini belirtti.

Açıklamada yer alan, "İncinme" ifadesi anımsatılarak, "Feyzioğlu'nun sözlerindeki en çok hangi nokta Danıştay'da rahatsızlık yarattı" sorusu üzerine Güngör, "İçerik üzerinde durmaya gerek yok. Törenimizi tamamlayamadık. Emekli mensuplarımızın plaket töreni vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız plaket vereceklerdi, yapılamadı. Bu bile tek başına yetmez mi" dedi.

Feyzioğlu'nun konuşmasıyla ilgili "Uzun tuttuğu için sorun oldu galiba" denilmesi üzerine ise Güngör, "Evet, uzun konuşma. Kendisine tanınan süre 20 dakika, oysa 1 saat konuştu. Biz, o özeni her zaman gösteririz" değerlendirmesinde bulundu. 

Gelecek sene TBB Başkanının konuşma yapıp yapmayacağına ilişkin soruya Güngör, bunları konuşmak için erken olduğunu söyledi. 

Törende yaşananlarla ilgili soruya Güngör, "Yaşananlar hoş olmadı, böyle bir şey olsun arzu etmezdik" yanıtını verdi. Güngör, bir soruya karşılık, Feyzioğlu'nun konuşmasının içeriğini bilmediğini aktardı.

Güngör, "Sitem hakkınızı kullandınız mı? sorusunu yanıtlarken, "Hukukun üstünlüğüne gölge düşürecek hiçbir durumda olmayız" ifadesini kullandı. 

- "Kurul gereken kararı verir"

Yargıtay Başkanı Ali Alkan da adli yıl açılış töreninde TBB'ye bir konuşma yapma üzerine davette bulunup bulunmayacakları sorusuna karşılık, "1 Eylül'e o kadar çok uzun süre var ki köprünün altından çok sular akar. Şimdiden 1 Eylül için karar verilmesi söz konusu değil. Gerekirse Başkanlar Kurulunda müzakere ederiz, kurul gereken kararı verir" diye konuştu.

"Sayın Başbakan, tüzükten bahsetti, Baro Başkanı'ın konuşması için teamül nedir?" sorusu üzerine Alkan, "Böyle bir teamül var. Yıllardan beri Barolar Birliği Başkanı, gerek Danıştay'da gerek Yargıtay'da adli yıl açılışında konuşur. Ama Anayasa Mahkemesinde böyle bir teamül, böyle bir gelenek yok" değerlendirmesinde bulundu.     

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com