Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreni

Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü töreni
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül:

AFYONKARAHİSAR (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Feyzioğlu'nun Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü törenindeki konuşmasına ilişkin, "Bugün Başbakanımızın o toplantıda verdiği karşılık gayet yerindedir, tüm milletimiz bu karşılığı takdirle karşılamıştır" dedi.

Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Feyzioğlu'nun, Danıştay'ın kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törendeki konuşmasına dair değerlendirmede bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, programa nezaketi gereği katıldığını ifade eden Gül, "Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve devletin en üst düzey kurumlarının katıldığı bir toplantıda Metin Feyzioğlu'nun kullandığı üslup yargı camiası adına üzücü bir üsluptur" diye konuştu.

Programda, davetin sahibi olan Danıştay Başkanı'nın 20 dakika, misafir konumdaki TBB Başkanı Feyzioğlu'nun ise 1,5 saat konuştuğuna dikkati çeken Gül, şöyle devam etti:

"Konuşmasına baktığımız zaman bir yargı organı mensubu dili değil, ana muhalefet liderinin dilini görüyoruz. Bu tür şeyler eski Türkiye refleksinde görülen alışkanlıklar. Eski Türkiye'de adli yıl açılışlarında, Yargıtay açılışlarında, yıl dönümlerinde, Anayasa Mahkemesi`nin kuruluş yıl dönümlerinde adeta siyasete nasihat, emir, talimat verir gibi buyurgan ifadeler vardı. Bunlar, eski Türkiye de kaldı. Artık hiçbir şekilde siyasete, seçilmiş organa karşı atanmış olan birtakım kurumlar talimat veremez, buyurgan bir edayla konuşamaz. Siyaset konuşursanız, karşınızda siyasi bir üslup bulursunuz. Bugün Başbakanımızın o toplantıda verdiği karşılık gayet yerindedir, tüm milletimiz bu karşılığı takdirle karşılamıştır."

-" Türkiye'ye yakışmayan hareketlerdir"

"Bugün Başbakanımız, yargı erkini kendisine kılıf olarak kullanıp siyaset yapan Barolar Başkanına siyasi bir cevap vermiştir" diyen Gül, şunları söyledi:

"Yargı mensuplarının siyasetçileri hizaya çekmeye çalışan bu tavırları Türkiye'ye yakışmayan hareketlerdir. Son günlerde cübbesini giyerek siyasete meraklı olan bir kesim türedi. Bizim parti olarak temel anlayışımız, hiçbir güç, seçilmiş olanlara dayatmada bulunamaz. Cübbesini giyerek siyaset yapmaya hevesli olanlar, siyasete ve millete yön vermek isteyenlerin bu gayretleri başarıya ulaşmayacaktır.  Yargı herkesin gördüğü şekilde 17 Aralık, 25 Aralık operasyonları ile bu millete, bu milletin seçilmiş organlarına ve seçilenlerine karşı tuzak kurmak için bir araç haline getirilmeye çalışıldı."

"Yargı, gücünü, milletin lehine göre karar vermesi gerektiği yerlerde milletin değerlerine milletin kutsallarına karşı kumpas kurmamalıdır" ifadesini kullanan Gül, şunları kaydetti:

"Bu millete kumpas kuranlara karşı, AK Parti ve Sayın Başbakan gereken dersi verecektir, bugün yaşanan da budur. Cumhurbaşkanlığı seçiminde siyaset yapmak isteyenler, cübbesini bu seçimlere alet etmesin. Eğer cumhurbaşkanı olmak istiyorlarsa cübbelerini çıkarır halkın önüne çıkar ve boylarının ölçüsünü alırlar.” 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com