Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreni

Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü töreni
AK Parti Van Milletvekili Kayatürk:

AFYONKARAHİSAR (AA) - AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde  Van'daki depremzedelerle ilgili açıklamalarına ilişkin, "Öncelikli olarak Van'da bu kadar büyük bir hizmeti takdir etmekle konuşmasına başlaması lazımdı. Bence Feyzioğlu'nun bu noktada Van'ı kullanmış olması, hem Van halkını hem Van milletvekillerini üzmüştür" dedi.

AK Parti Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Mustafa Bilici ve Fatih Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, Danıştay'ın kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törende, Vanlı depremzedelerle ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Kayatürk, Feyzioğlu'nun açıklamasını şaşkınlıkla karşıladığını ifade ederek, "Çünkü ne yeriydi ne de zamanıydı. Neden böyle bir şey yaptı, neden siyaset yapmak istiyorsa Van'ı bu meseleye alet etti, onu anlayamadık" diye konuştu.

Van'daki depremden 700 bin insanın etkilendiğini, bu insanların problemlerini AK Parti hükümetinin çözdüğünü vurgulayan Kayatürk, şunları söyledi:

"Bununla beraber 67 ailenin böyle bir probleminin olduğunu biliyoruz. Bu, aslında bu arkadaşların, kiracı olamamaları, kendilerine kiracı olarak ev verilmeyeceğinin işaretidir. Bu kadar açık ve net. Ancak depremden hemen sonra Başbakanımız, kabinesinin yarısıyla neredeyse, 3,5 saat sonra Van'da bulunmuştur. Daha sonra çok kısa süre içinde çok büyük oranda çadır gelmiş, 75 bin çadır. Daha sonra 30-35 bin konteyner gelmiş ve ondan sonra kalıcı konutlara başlanmış. Kalıcı konutlar bir sene gibi rekor bir hızla bizim Vanlı hemşehrilerimize, depremzedelerimize teslim edilmiş. Ancak bugüne baktığımızda 27 bin konutun yapıldığı ve bu konutlardaki kalite ve hız, Japonya'da Amerika'da, bütün dünyada çok büyük takdirle karşılanmıştır. Van halkı da bundan dolayı müteşekkirdir."

Kayatürk, Van milletvekilleri olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve hükümete bu konuda teşekkür ettiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Ancak bugün bu meselenin gündeme getirilip, öyle Danıştay'daki toplantıda gündeme getirilmiş olmasını doğrusu biz şaşkınlıkla karşılıyoruz. Doğru bir tavır olmadığını, kınanması gereken bir tavır olduğunu kabul ediyoruz. Öbür problem, Van'daki bu 67 ailenin problemlerini birçok defa ele aldık. Bunu Van Valisi ile konuştuk. Van Valisi ile konuştuktan sonra, Van Valisi bu ailelerle, bire bir ilgilendi. Bunların problemlerini, eğer gerçekten maddi sıkıntı varsa, oturacak evleri yoksa, bu problemlerini çözmek için elinden geleni, Van Valisi ve AFAD İl Müdürü bizim takibimizle, bu meseleleri çözeceğini söyledi. Ancak bugün geldiğimiz noktada bu arkadaşlarımızın, bu hemşehrilerimizin ısrarla 'bize deprem konutları verilmeli' demelerinin anlamsızlığını bir tarafa bırakıyoruz, bu meselenin Van'ı tekrar bu şekilde gündeme getirmesi biz milletvekillerini üzmüştür."

Feyzioğlunun, Cumhurbaşkanı seçimleri arifesinde bu konuyu gündeme getirdiğine işaret eden Kayatürk, "Feyzioğlu'nun eğer bu manada bir fikri varsa, birileri Feyzioğlu'nu oraya hazırlamak istiyorsa, bence daha akıllı platformlar bulması lazım. Yani öncelikli olarak Van'da bu kadar büyük bir hizmeti takdir etmekle konuşmasına başlaması lazımdı. Bence Feyzioğlu'nun bu noktada Van'ı kullanmış olması, hem Van halkını hem Van milletvekillerini üzmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

-Van Milletvekili Bilici

AK Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici de kentte, deprem sonrası eşi benzeri görülmemiş hizmetler sunulduğunu vurguladı.

Bilici, Van'da hak sahibi olup da kalıcı konutlardan faydalanmayan tek bir vatandaşın bulunmadığına işaret ederek, TOKİ tarafından yapılanlardan kalan bin 926 konut bulunduğunu bunların da deprem öncesinde kiracı olup da daha sonra ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara, belli şartlar çerçevesinde kura ile verildiğini söyledi. 

Deprem sonrasında konteynerlere yerleştirilen 200 aileden 60-70'inin yapılan uyarılara ve ısrarlara rağmen halen buralardan çıkmadığını belirten Bilici, bazı siyasi partilerin bu kişilere konteynerleri boşaltmamaları konusunda baskı yaptıklarını aktardı. 

Feyzioğlu'nun dile getirdiği kiracı konumundaki 67 aileye, hak sahibi statüsü verilmesinin depremde evleri hasar gören 23 bin vatandaşa haksızlık olacağını dile getiren Bilici, "Böyle bir şeyin olması söz konusu değil. Milletvekilleri olarak bu ailelerle defaten görüştük, 67 aileye kadar indi bu sayı. Ümit ediyoruz ki Valiliğin sunmuş olduğu cazip teklifi kabul ederler ve bu mağduriyetleri sürdüğü sürece Valiliğin yaptığı yardımlardan faydalanarak, artık depremin izleri kaybolur" dedi.

Bilici, amaçlarının depremin izlerini silmek olduğunu ve bunun için de 1 Haziran'da Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için Van'da en kalabalık kahvaltı sofrası kurmak için bir program düzenleyeceklerini anlatarak, "Amacımız Van'ın deprem izlerini silmekken hiç ilgisi olmayan bir yerde Feyzioğlu'nun Van üzerinden Sayın Başbakanımıza, hükümetimize, iktidarımıza yönelik yaptığı açıklama talihsiz bir açıklamadır. Van'ı kendisine, siyasi emellerine malzeme etmemesi düşüncesindeyiz" diye konuştu.

Mustafa Bilici, Başbakan Erdoğan'ın, Feyzioğlu'na gösterdiği tavrı da gayet yerinde ve haklı olarak niteledi. 

-AK Parti Van Milletvekili Çiftçi

AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi de Feyzioğlu'nun açıklamalarını talihsiz olduğunu belirterek, "Hukukun ve adaletin sorunlarının tartışılması, hukukun tecellisi için yapılması gerekenlerin konuşulması gereken bir ortamda, tamamıyla siyasi içerikli bir konuşma. Bunun yanı sıra bir taraftan Van'ın tamamen yalan yanlış bilgilerle konuşulması hakikaten kabul edilebilir değil" değerlendirmesinde bulundu. 

Çiftçi, Feyzioğlu'nun cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde siyasi içeriği yoğun olan bu konuşmayı kasıtlı olarak yaptığını belirterek, "Herkes kendi görevini, kendi işini yapacak. Kendi göreviyle ilgili sorun ve sıkıntıları ortaya koyacak ki biz hukukun üstünlüğünün tecellisini sağlayalım, yargının sorunlarını ortadan kaldıralım ve adil bir süreci devam ettirelim" ifadesini kullandı.

Hükümetin Van depreminin ardından bölgeye yaptığı yatırımları, hizmet ve eserleri anımsatan Çiftçi, deprem sonrasındaki müdahalenin Birleşmiş Milletler ve bazı uluslararası kuruluşlar tarafından dünyanın en hızlı müdahale edilen doğal afeti olarak görüldüğünü kaydetti.

Danıştay'ın kuruluş yıl dönümde Feyzioğlu'nun, Van'daki gelişmelerden habersiz bir şekilde konuyu gündeme getirmesinin "istismar" olduğuna değinen Çiftçi, "Feyzioğlu'nun bu talihsiz konuşmasını kınıyoruz. Sayın Başbakanımızın tavrı da her zaman olduğu gibi dik ve yerindeydi. Sayın Başbakan hiçbir zaman haksızlığa ve suçlamalara karşı sessiz kalmamıştır, çok net tavır ortaya koymuştur, her ortamda milletinin hakkını, hukukunu korumuştur. Burada da siyasi iradenin, milli iradenin hak ve hukukun koruyarak, belli bir tavır sergilemiştir. Bence tavır çok yerinde ve doğrudur" diye konuştu. 

 
Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com