Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreni

Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü töreni
Sivas Barosu Başkanı Eliş: "Ülkemiz hali hazırda huzur ve istikrar ortamında iken bu tür çıkışlar bizleri üzmekte ve düşündürmektedir"

SİVAS (AA) - Sivas Barosu Başkanı Muharrem Eliş, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, Danıştay'ın kuruluş yıl dönüme töreninde yaptığı konuşmaya ilişkin, "Ülkemiz hali hazırda huzur ve istikrar ortamında iken bu tür çıkışlar bizleri üzmekte ve düşündürmektedir" açıklamasında bulundu.

Eliş, yaptığı yazılı açıklamada, törende misafir sıfatıyla yapılan konuşmaların kendilerini derin bir üzüntüye ve endişeye sevk ettiğini belirtti.

Yargısal açılışlar ya da yüksek yargı kurumlarının bu tür günleri münasebetiyle hazırlanan programlar ve yapılan konuşmaların Türk siyasi hayatına yön vermeye matuf talihsiz ve faydasız faaliyetler olduğunu ifade eden Eliş, bu tür programların siyasilerle hesaplaşma, siyasilere baskı kurma ve milletin iradesini ve vekaletini taşıyanları küçük düşürme seanslarına dönüştüğünü savundu.

Demokrasilerde hiçe sayılamayacak yegane olgunun millet iradesi olduğunu vurgulayan Eliş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Daha yakın zamanda da bu üzücü sahneyi Anayasa Mahkemesi programında yaşadık. Bu gün sayın konuşmacıların konuşması gerektiği asıl ve en önemli mesele Türkiye Barolar Birliği ve Adalet Bakanlığı ortak komisyonunca hazırlanan Yeni Avukatlık Yasa tasarısı taslağıdır. Bu gün hararetle ve inatla dile getirilmesi gereken elbette ki avukatlık mesleğinin ve avukatların içinde bulunduğu sorunlar ve çözüm önerileridir. Daha kendi mesleki problemlerini çözememiş bir yapının ülkenin sair meseleleriyle ilgilenmesi bana samimi gelmemektedir. Günümüz siyasi hayatında bir muhalefet boşluğu varsa bu boşluğu dolduracak olan da yine milletin kendisine muhalefet yetkisi ve vekaleti verdiği siyasiler ve siyasi partilerdir. Bunun dışındaki müdahaleler doğrudan milli iradeye saygısızlıktır, milli iradeyi sabote etmektir. Bu şekil çıkışlar demokratik düzenle bağdaşmaz."

Milletin, kendisini temsil edecek yapı ve kişilerin kim olacağına sandıkta karar vereceğini bunun dışında hiç bir kuruluşun milletin iradesini yok sayamayacağını vurgulayan Eliş, şöyle devam etti:

"Avukat, kendisine verilen vekaletin içeriğine göre işlem yapar. Vekaletinde bulunmayan bir konuda işlem ya da tasarruf yaparsa yapılan işlem doğru bile olsa yasalar önünde suçtur. Ülkemiz hali hazırda huzur ve istikrar ortamında iken bu tür çıkışlar bizleri üzmekte ve düşündürmektedir. Kardeşliğin, birliğin, beraberliğin ortak aklın ortak güce dönüştüğü Türkiye'nin tesisi hepimizin görevidir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com