Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreni

Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü töreni
Ordu Barosu Başkanı Çanak: "Yaklaşık bir saatlik konuşma içerisinde, meslektaşlarımıza yargısal sorunlara katkı sağlamayan, sadece siyasi eleştirilerin konu yapıldığı bir tartışmanın avukat camiasına hiçbir fayda vermeyeceği açıktır"

ORDU (AA) - Ordu Barosu Başkanı Oktay Çanak, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmaya ilişkin, "Yaklaşık bir saatlik konuşma içerisinde, meslektaşlarımıza yargısal sorunlara katkı sağlamayan, sadece siyasi eleştirilerin konu yapıldığı bir tartışmanın avukat camiasına hiçbir fayda vermeyeceği açıktır" ifadelerini kullandı. 

Çanak, yaptığı yazılı açıklamada, törende da yaşanan olayları üzüntüyle izlediklerini belirtti. 

Barolar ve Türkiye Barolar Birliği'nin bir meslek dayanışma kuruluşu olduğunu hatırlatan Çanak, bu kuruluşların aynı zamanda yargının kurucu unsurlarından biri olduğunu ifade etti. 

Baroların görevleri ve sorumluluklarının bu çerçevede hak, hukuk, avukat, kavramları içerisinde yürütülmesi gerektiğini dile getiren Çanak, şunları kaydetti:

"Aksi takdirde başka konular, başka gündemler kişisel niyetlerle ortaya konulduğunda haksızlıklar ortaya çıkmaktadır. Önceliğimiz mesleğin sorunlarını çözmek, adalete olan güveni sağlamak ve yargıyı en iyi noktaya taşımak olmalıdır. Barolar Birliği Başkanımız tarafından tüm bu sorumluklardan uzak bir şekilde mesleki hak ve sorunlarımızı içermeyen ve ortamı gereği, konusu yapılmaması gereken siyasi eleştirilere yönelik konuşmaları desteklememiz mümkün değildir. Eleştiri bir haktır ancak doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişiler tarafından yapıldığında anlamlı olur. Yargı alanında eksik hususlar, yargı camiası tarafından eleştiri konusu yapılabilir. Bunlar kamuoyu bilgisine sunulabilir. Eksikliğin söylendiği yerde, yapılanların da ifade edilmesi bir hak mesleği olan avukat için dikkat edilmesi gereken bir husustur."

- "Avukat camiasına fayda vermeyecektir"

Açıklamaların camialarına bir katkı vermeyeceğini de belirten Çanak, şöyle devam etti:

"Yaklaşık bir saatlik konuşma içerisinde, meslektaşlarımıza yargısal sorunlara katkı sağlamayan, sadece siyasi eleştirilerin konu yapıldığı bir tartışmanın avukat camiasına hiçbir fayda vermeyeceği de açıktır. Bu siyasi eleştirilerin yapılacağı yer, Danıştay’ın 146. kuruluş yıl dönümünün kutlandığı bir yer hiç olamaz. Ordu Barosu olarak tek temennimiz, gayretimiz, avukat meslektaşlarımıza gelecekte daha güzel şartlarda bir meslek bırakmaktır. Kişisel, siyasi düşüncelerin geçmişte ülkemizi nasıl kısır tartışmalara ve talihsiz olaylara götürdüğü aşikardır. Bu nedenlerle Barolar Birliği Başkanı’nın tüm hukukçuların duygu ve düşüncelerini karşılamayan şahsi düşüncelerine bu yönüyle katılmıyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com