Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreni

Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü töreni
Afyonkarahisar'da, TBB Başkanı Feyzioğlu'nu, Danıştay'ın kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmadan dolayı protesto eden sivil toplum kuruluşları, Başbakan Erdoğan'a destek verdi

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'da, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmadan dolayı protesto eden sivil toplum kuruluşları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek verdi. 

Afyonkarahisar Duyarlı Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan'ında katılımıyla Afyonkarahisar'da AK Parti 22. İstişare Toplantısı'nın yapıldığı otelin önünde toplandı. 

"Baroya one minute", "Yargı vesayetine hayır", "Darbeci Baro haddini bil", "Afyon milli iradeye sahip çıkıyor" yazılı pankartlar taşıyan grup, "Feyzioğlu haddini bil", "Cübbeli vesayete hayır", "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Türkiye uyuma iradene sahip çık" sloganları attı. 

Yağmur altında eylemini gerçekleştiren grup, Başbakan Erdoğan'a ise sevgi gösterilerinde bulundu.

Platform adına konuşan Ensar Vakfı Afyonkarahisar Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mehmet Akif Kurtulmuş, Afyonkarahisarlı sivil toplum kuruluşları olarak Danıştay'ın kuruluş yıl dönümünde yapılan "cübbeli densizliğini" protesto etmek ve milletin iradesini temsil eden Başbakan Erdoğan'ın tavrını destelemek için demokratik hakları olan basın bildirini okumak için bir arada olduklarını ifade etti. 

Kurtulmuş, devletin, en üst düzeyde protokolünün katıldığı törende, TBB Başkanı Feyzioğlu'nun hukuksal hiçbir dayanağı olmayan ve sadece bir tüzükten, teamüllerden kaynaklanarak elde ettiği konuşma hakkını kötüye kullandığını savundu.

Feyzioğlu'nun, günün anlam ve önemi ile hiçbir ilgisi olmayacak şekilde ve bir meslek örgütüne yakışmayacak biçimde adeta bir muhalefet partisinin sözcülüğünü yaptığını öne süren Kurtulmuş, "Tamamen siyasal değerlendirmelerden ve gerçeğe aykırı beyanlardan oluşan konuşmasını, nezaket ve protokol adabına uymayarak yapan Feyzioğlu'nu, Afyonkarahisar Duyarlı Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak kınıyoruz" diye konuştu. 

-"Millet iradesine sahip çıkmayı öğrenmiştir"

"Söz konusu davranışa, Sayın Başbakanımızın tepki göstermesini ve neticesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın ve tüm devlet protokolünün törenden ayrılmasını gerekli bir davranış olarak görüyor ve destekliyoruz" açıklamasında bulunan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bürokratik kurumların ve meslek kuruluşlarının başında bulunanların milletin iradesini ve devletin onurunu temsil eden seçilmişlere karşı yetkilerini ve nezaket kurallarını aşan hadsiz davranış ve konuşmalarını, demokratik teamüllere aykırı buluyor ve protesto ediyoruz. Bir siyasi aktör olmamalarına rağmen, cübbelerinden güç alarak siyaseti tanzim etmek isteyen antidemokratik tavırları da asla kabul etmiyoruz. Dün kararlarının başında Türk milleti adına yazdığı halde, millete rağmen ve millete karşı utanç vesikası kararlara imza atan ve kürsülerinden millete parmak sallayan bir cübbeli irade vardı. Bugün ise istisnaları dışarıda tutarsak daha özgürlükçü, daha insani, daha adil kararlar alan, milletin bir yargısı var. Bir yargı kurumu olan Danıştay'ın Feyzioğlu'nu eleştiren açıklaması da bunun bir örneğidir. Ancak geçmişinin kötü alışkanlıklarından kurtulamayan jüristokrasi heveslisi yargı mensupları da zaman zaman rol çalarak milletin iradesine ayar vermek istemektedir. Dün milletin iradesini temsil edenlerin yüzüne anayasa kitapçığı fırlatıldığında bu gibi densizliklere karşı ancak serzenişte bulunabilen, en ufak bir zor göstermede şapkasını alıp kaçan yetkili ama etkisiz bir irade vardı. Bugün ise dik duran, hakkı savunan ve daima milletinin yanında olan hem yetkili hem de etkili bir siyasi irade var."

Kurtulmuş, "Bazılarının istediği Türkiye, dünkü Türkiye'dir. Yani yüzüstü sürünen bir Sakarya'dır. Şu bilinmelidir ki, bugün Sakarya ayağa kalkmıştır. Millet de iradesine sahip çıkmayı öğrenmiştir. Afyon Sivil Toplum Kuruluşları olarak Başbakanımıza yapılan bu edepsizliği şiddetle kınıyor ve irademize sahip çıktığımızı ilan ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

Konuşmanın ardından grup, dağıldı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com