Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü töreni

Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü töreni
Van Ticaret Borsası Başkanı Toprak:

VAN (AA) - Van Ticaret Borsası Başkanı Selman Toprak, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmaya ilişkin, "Van'a sadece devlet değil, 76 milyon vatandaş yardımlarıyla hayat verdi, bu konuşma bu açıdan bakıldığında da maalesef üzücüdür" değerlendirmesinde bulundu.

Toprak, yaptığı yazılı açıklamada, Feyzioğlu'nun siyasi içerikli konuşma yaptığını belirterek, içeriğinin siyasete balans ayarı vermeye dönük, talihsiz açıklamalarla dolu olduğunu savundu.

Van'a sadece iki defa gelenlerin deprem döneminde yapılanları görmezden gelerek yanlış açıklamalarda bulunduklarına işaret eden Toprak, şunları bildirdi:

"Bu açıklama protokol terbiyesine yakışmadığı gibi bizi de üzmüştür. Keşke Feyzioğlu, deprem öncesi, süreci ve sonrası burada olsaydı da buna göre yorumda bulunup konuşsaydı. O zaman bu konuşmanın şekli inanın farklı olurdu. Ne zaman ki konuşmasına Van'ı kattı ve ilimizle ilgili yanlış bilgiler vermeye başladı, orada işler değişti. Bu konuşma Danıştaydan dahi tepki aldı. Öncelikle iki acı deprem sonrası adeta hayalet kent görüntüsüne bürünen bu şehir neredeyse komadan çıkarıldı. Son yılların belki de en soğuk ve sert geçen kış mevsiminde olunmasına rağmen, devlet tüm imkanlarını seferber ederek büyük hizmetler yaptı."

- "Van halkından özür dilemeli"

Başbakan ve kabinesinin kentte kamp kurduğunu, milletvekilinden valisine, belediye yetkililerinden kurum amirlerine kadar herkesin zemheri kış günlerinde canını dişine taktığını ifade eden Toprak, Feyzioğlu'nun deprem sonrası haberlere, kamu spotlarına, basın açıklamalarına bakması durumunda böyle bir açıklama yapmayacağına inandığını vurguladı.

Feyzioğlu'nun yanlış bilgi ve yönlendirmeyle talihsiz açıklama yaptığına dikkati çeken Toprak, açıklamasına şöyle devam etti:

"Ayrıca protokol terbiyesine aykırı uzunlukta konuşma yapılması da yanlış olan diğer konudur. Uzun süren açıklaması devlet teamüllerine aykırı olmakla, konuşma üslubu ile de adeta kendisine müdahale ediliyormuş izlenimi vermesi de düşündürücüdür. Hukukçu kimliği ile siyasi konuşmalar yapmak ve yanlış bilgilerle kamuoyunu yönlendirmeye çalışmak yerine sayın baro başkanının cübbesini çıkararak siyasete girmesinin daha şık olacağı kanaatindeyim. Deprem döneminde esnafa verilen krediler, iki üç yıldır sürekli ertelenen vergi ve SGK, kamu ve özel banka borçları, 30 bin konteyner, Mevlana evleri, bir yıl içinde tamamlanarak teslim edilen 17 bin 849 konut, köylerde yapılan 6 bin 300 ev ve bin 300 hayvan barınağı ve daha birçok yardım...

Fevzioğlu bu yardımlarla ilgili bilgilere çok kolay ulaşabilirdi."

Toprak, 2 bin aileye tahsis edilen kiracı konutlarının, 92 aileye kiraları valilikçe ödenen konutların yardımların boyutunu gösterdiğini belirterek, "Van'a sadece devlet değil, 76 milyon vatandaş yardımlarıyla hayat verdi, bu konuşma bu açıdan bakıldığında da maalesef üzücüdür" ifadesini kullandı.

Fevzioğlu'nu Van halkından özür dilemeye davet eden Toprak, kenti ve insanlarını kendi siyasi hesapları için daha fazla kullanmamasını istedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com