"Danıştay'ın kararına karşıyız"

"Danıştay'ın kararına karşıyız"
Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Alim Işık, yüksek öğretime girişte uygulanan katsayı sorununun yasal olarak çözülmesi konusunda parti olarak kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi Kütahya Milletvekili Alim Işık, yüksek öğretime girişte uygulanan katsayı sorununun yasal olarak çözülmesi konusunda parti olarak kanun teklifi hazırladıklarını açıkladı.
Alim Işık, yıllardır ihmal edilen ve son günlerde yine gündeme gelen ve toplumsal bir sorun haline gelen Yükseköğretime girişte uygulanan katsayı sistemiyle ilgili olarak gelinen bu aşamada, yargı kararını eleştirmek, zan altında bırakmak ve bu müesseseyi yıpratmak yerine, yasal bir girişimle konunun TBMM'nde çözümünün zaruri hale geldiği, üzerinde tartışılan konu, imam hatip liseleri ekseninde yapılmakla beraber, aslında meslek lisesi mezunlarının yükseköğretime geçişte yaşadığı katsayı eşitsizliği olup yıllardan beri Başbakan Erdoğan tarafından istismar edilmekte ve siyasi tartışma malzemesisi yapıldığını söyledi.
Özellikle milyonlarca genci ve ailesini yakından ilgilendiren üniversite sınav takviminin işlemeye başladığı bu süreç, ortaya çıkan belirsizlikleri ve endişeleri daha da artırdığını belirten Işık bu sorunabir çözüm bulunması gerektiğini özellikle belirtt.
Alim Işık, MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli'nin 8 Aralık 2009 tarihli Meclis Grup toplantısında yaptığı konuşmada, düzenlemeye ihtiyaç duyulması halinde, bu konuda yasal değişiklik yapmak için yeterli çoğunluğa sahip AKP hükümetinin harekete geçmesi gerektiğini söylediğini açıkladı. Ancak, aradan geçen zaman içinde yaşanan hukuki süreçler ile AKP'nin sorumluluktan kaçarak topu YÖK'e atması, bu meselede Milliyetçi Hareket Partisi'nin doğrudan sorumluluk almasını zorunlu hale getirdiğini savundu.
Milliyetçi Hareket Partisi, söz konusu belirsizliğin kanun güvencesi ile biran önce aşılması, bu alanda bir daha siyasi çekişme yaşanmaması ve istismar alanlarının kapatılması maksadıyla, Milletvekili Prof.Dr.Alim Işık'ın da aralarında yer aldığı 7 milletvekili tarafından bir kanun teklifi hazırlanarak 10.02.2010 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunulduğu belirtildi. Bu kapsamda olmak üzere, 2547 Sayılı Yüksek Öğrenim Kanunun 45'nci maddesinin (a) bendinin üçüncü paragrafının;
“Ortaöğretim veya lise başarı puanına uygulanacak katsayı veya ek puanın hesabında kullanılacak yöntem ortaöğretim niteliğine bakılmaksızın eşit olarak uygulanır” şeklinde değiştirilmesini önermektedir.
Alim Işık bu konuda gereken işlemlerin mevcut hükümetin elinde olduğunu belirterek bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğinin altı çizildi.(M.AKSU)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com